Potravinářská inspekce prověří podnět ministra zemědělství kvůli cenám cukru

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zabývá podnětem ministra zemědělství Zdeňka Nekuly kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podnět převzala od České obchodní inspekce (ČOI), které ho Nekula původně podal. Kontrola ČOI ještě neskončila, podle ní ale zatím nic nenasvědčuje porušení zákona.

Nekula o podání podnětu ČOI informoval na konci února kvůli možnému klamání spotřebitele. Uvedl, že ministerstvo zaznamenalo informaci, kdy cukr krystal byl v obchodě nabízen ve slevové akci za 32,90 koruny a cena bez slevy byla 39,90 koruny. Podle Nekuly nešlo o slevu, protože cena v akci byla běžná cena. Vnímá to jako klamání spotřebitele. Podnět dalo ministerstvo kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech na podzim loňského roku také antimonopolnímu úřadu. "SZPI nemá kompetenci ke kontrole ve smyslu cenotvorby, oblastí slev je však oprávněna se zabývat v těch případech, kdy je sleva navázána na klamavou obchodní praktiku. Právě toto je předmětem hodnocení," uvedl Kopřiva. ČOI k podnětu dříve uvedla, že u slevových akcí kontroluje především dodržování zákona o ochraně spotřebitele. Podle zákona prodejce musí dát ke slevě informaci o nejnižší ceně výrobku za posledních 30 dní před poskytnutím slevy. Inspekce také uvedla, že možné klamání spotřebitele zemědělských a potravinářských výrobků kontroluje právě SZPI, která se věnuje i kontrolám týkajících se slev. Nekula ke kontrole ČOI uvedl, že je otázkou, zda je cena cukru ve slevě za 32,90 Kč pro spotřebitele výhodná. Upozornil na data Českého statistického úřadu, podle kterých stál v únoru kilogram cukru krystal v průměru 29,67 Kč. "Je třeba říct, že většina obchodních řetězců zareagovala a cukr ve slevě nabízejí za 23,90 až 26,90. Sleva na úroveň, která je dokonce nad průměrnou cenou, je podle mého názoru jen hrou se zákazníky," uvedl. "Sleva se má uvádět z nejnižší ceny, za kterou prodejce daný produkt nabízel v posledních 30 dnech. Je tedy třeba prověřit, zda tomu tak skutečně bylo," dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down