Potravinářská inspekce zjistila přes 600 kg potravin z Kambodže s koktejlem pesticidů

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem Praha–Ruzyně zjistili šest zásilek potravin rostlinného původu, u kterých laboratorní rozbor potvrdil přítomnost koktejlu až sedmi pesticidních látek v nadlimitním množství.

U dvou vzorků rozbor potvrdil použití velmi silného insekticidu carbofuran, který pro své nežádoucí účinky EU od roku  2008 zakázala. Informuje o tom tisková zpráva inspekce. 
Celková hmotnost zjištěných nevyhovujících potravin je přes 641 kg. Šlo o tři šarže chilli papriček dovozců MN Food a PTTAN, čerstvého koření krapao od dovozce PTTAN, čerstvého koření koriandr a plodů rambutan od dovozce PTTAN. Nevyhovující šarže nařídili inspektoři stáhnout z prodejní sítě a s dovozci zahájila SZPI správní řízení o uložení pokuty. Potraviny z Kambodže obsahující zakázané množství pesticidů zadrželi inspektoři už dvakrát v březnu, v jednom případě šlo o 200 kilogramů, ve druhém o více než 500 kilogramů čerstvého koření a plodů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down