Potravinářská komora registruje 164 cechovních norem

Přibližně po roce a čtvrt od spuštění projektu cechovních norem jich Potravinářská komora ČR registruje 164, hlavně v oblasti lahůdek a mléčných výrobků. Uvedl to prezident komory Miroslav Toman. Potraviny vyrobené podle norem by měly mít nadstandardní charakteristiky proti srovnatelným výrobkům na trhu. Výrobců, kteří mají podepsanou smlouvu s dozorovými orgány a komorou, je zatím 16. Samotných výrobků, které jsou podle nich vyráběny, je celkem 140, při započítávání různých balení potravin jich pak je 295.

"Počet narůstá pomalu vzhledem ke skutečně důkladnému posuzování a připomínkování jednotlivých norem," řekl Toman. Podle něj jde zatím stále o náběhovou fázi, kdy se označení začíná objevovat na potravinách v tržní síti. "Opodstatnění loga se ukázala třeba u vajec, kdy jednou ze zásadních podmínek je původ z vajec z ČR, a logo je přímo na krabičce nebo na platu, takže není nutné prohlížet každé vajíčko," dodal. Cechovní normy komora zavedla podle vzoru Rakouska, kde se vztahují na 30 000 produktů. V ČR komora projekt připravovala dva roky.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down