28.06.2000 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinářská komora startuje

„Mám nesmírnou radost, že se povedlo dát potravináře dohromady,“ komentoval výsledky dnešní valné hromady Potravinářského sdružení ČR jeho předseda Jaroslav Camplík. Jak konstatoval, sdružení se dnes na základě rozhodnutí všech přítomných „překlopilo“ v Potravinářskou komoru (PK). Stanovy a další dokumenty by měly být hotovy v průběhu následujícího měsíce, takže komoru by bylo možné zaregistrovat již v průběhu srpna.

„Pak se budeme snažit o její legislativní uznání formou malé novely zákona o Hospodářské a Agrární komoře,“ dodal Camplík. Prezidentem Potravinářské komory byl dnes zvolen generální ředitel Jihočeských mlékáren a předseda Českomoravského mlékárenského svazu Milan Teplý, viceprezidenty Jaroslav Camplík (v této roli jako nezávislá osoba) a představitel Zájmového sdružení právnických osob konzerváren a lihovarů Hynek Strnad, předseda představenstva a.s. AROMA. Včele dozorčí rady stojí další člen zmíněného sdružení, a to jeho ředitel Pavel Podroužek.
Podle Camplíka zastupuje nově vzniklá komora již dnes prakticky 80 až 85 % potravinářského průmyslu, během krátké doby by se toto číslo mělo zvýšit na 90 %. Jsou v ní nejen jednotlivá oborová sdružení, ale hlásí se také samostatné podniky. „Očekáváme, že časem se ozvou i malí výrobci,“ dodal.
Camplík ocenil přístup ministra zemědělství Jana Fencla, s nímž uplynulý pátek podepsali potravináři, ještě jako sdružení, dohodu, podle které bude MZe pokládat PK za rovnoprávného partnera pro jednání a za připomínkové místo pro všechny materiály včetně návrhů zákonů, které se týkají potravinářského průmyslu. Pochopení pro založení vlastní komory a podporu nalezli potravináři také při jednání v obou komorách Parlamentu. „Agrární komoře jsme nevyhlásili válku, chceme být ve vztahu k ní normálními partnery. Naši členové zůstávají v Okresních agrárních komorách,“ upřesnil Camplík vztah k Agrární komoře.
A co nová komora nabízí svým členům? "Komora je tu od toho, aby podporovala oprávněné požadavky svých členů, kterým může otevřít dveře k ministrovi i do Parlamentu. Silně budeme lobovat o věci, které zajímají všechny potravináře. Aktuální je nyní účast v Intervenčním fondu a postavení potravinářů na ministerstvu, kde by měli mít právo na vlastního náměstka. Důležitá bude zejména pomoc při vstupu do EU, při projektech programu SAPARD, při adaptaci výroby na hygienické normy EU apod. ?" uvedl Camplík. Mnohé si potravináři slibují zejména od informačního systému, na jehož vybudování dostali peníze z EU. Systém bude napojen na MZe, Generální ředitelství cel, Český statistický úřad apod, bude poskytovat legislativu naši i bruselskou, registr potravinářských firem, marketingové informace aj. „Tento program bude oficiálně nastartován 24. července na společném jednání ve Vídni,“ upřesnil Camplík.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down