Potravinářské komoře vadí, že podpora školního mléka bude ve skutečnosti nižší

Potravinářská komora ČR kritizuje možné snížení peněz na dotační program Mléko do škol. Podle nového rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) by měl totiž dostávat každý školák příspěvek maximálně jen 20 korun měsíčně, řekl dnes na tiskové konferenci prezident komory Miroslav Toman. Původně však měl být rozpočet projektu až 670 milionů korun, zatímco nyní tak podle něj stát počítá přibližně pouze s třetinovou částkou.

Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková řekla, že fond vychází z nařízení vlády a že 20 korun na měsíc je zatím na září a říjen. Pokud by se do projektu zapojilo méně žáků, nebo pokud by stát dodal více peněz, může limit na žáka následně vzrůst. Podle Tomana by při zapojení všech žáků mělo jít o zhruba 230 milionů korun na školní rok. Pokud by potom měli dostávat mléko zdarma, jak s tím počítá i vládní nařízení, dostanou děti a školáci dvě dávky mléka o objemu třetiny litru měsíčně.

Toman dodal, že komoře nejvíce vadí to, že se výrobci na tento program začali připravovat, například si připravili obaly, a teprve poté se stát rozhodne, že peníze nebudou  tak velké, jak původně sliboval. Sám Toman program kritizuje také proto, že mléko se má dětem rozdávat zdarma, on by ponechal kofinancování ze strany rodičů.

Podle Novákové stát přispěje 270 miliony korun na mléko do škol, dalších 49 mil. Kč by mělo jít z evropských zdrojů. Zatím se tak počítá s tím, že se do projektu zapojí 1,3 milionu žáků základních a středních škol.

Vláda v březnu odsouhlasila změny v programu dotovaných potravin pro děti. Neochucené mléko a mléčné výrobky by od letošního září měly děti dostávat zdarma, rodiče si připlatí za ochucené výrobky. Dříve děti dostávaly děti zdarma pouze ovoce a zeleninu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down