05.03.2010 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinářské veletrhy ukázaly trendy

Letošní Mezinárodní veletrhy Salima, MBK, Inteco, Vinex a Embax ukázaly, jakým směrem se ubírá potravinářství a pokračuje rozvoj v tomto perspektivním a důležitém oboru v České republice. Letos poprvé se potravinářské veletrhy rozrostly o další projekt – 26. mezinárodní veletrh obalů a obalových technologií Embax, který se s ostatními výborně doplňuje. Jeho produkce totiž směřuje až ze sedmdesáti procent do potravinářství. Komplex pěti veletrhů tak pokryl celou potravinářskou výrobu a odbyt – technologie pro zpracování potravin a nápojů, finální výrobky, balení, značení a kontrolu včetně distribuce do obchodu i gastronomie. Informuje o tom v závěrečné zprávě o čtyřech mezinárodních veletrzích Alena Křečková z Veletrhů Brno.

Na 18 500 metrech čtverečních prodané výstavní plochy se představila ucelená nabídka 929 vystavujících firem z 26 zemí, přičemž zahraniční vystavovatelé tvořili 36 procent. Expozice v areálu brněnského výstaviště zhlédlo přes 32 tisíc návštěvníků ze 34 zemí. Podíl zahraničních návštěvníků překročil deset procent, uvedla Křečková.
Čtyřlístek mezinárodních potravinářských veletrhů v Brně vždy patřil podle Křečkové k veletrhům s nejsilnějším zahraničním zastoupením, ani letošní ročník nebyl výjimkou. V pavilonech se prezentovalo patnáct států prostřednictvím oficiálních expozic – Brazílie, Česká republika, Francie, Chorvatsko, Kanada, Kypr, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Singapur, Slovenská republika, Srbsko, Srí Lanka a Thajsko. Přes stoupající zájem ze zámoří vykazovaly i letos nejpočetnější účast sousední státy, s nimiž potravinářský obchod probíhá nejčileji. Partnerskou zemí letošního ročníku bylo Slovensko. Mimořádně početná (22 firem) byla účast rakouských potravinářů. Jejich produkty se u nás prodávají stejně dobře jako před začátkem hospodářské krize. „Salima je vedoucí potravinářský veletrh nejen v Česku, ale i v celém regionu CENTROPA, kam patří i Slovensko, Maďarsko a Rakousko, zasahuje i jih Polska. Proto je naše účast pro nás velice významná,“ uvedl Christopem Plank, obchodní atašé Rakouského velvyslanectví v Praze.
Veletrh kladl důraz podle Křečkové na regionální potraviny a speciality a zaměřil se na sortiment a trendy moderní gastronomie. Zviditelnil především regionální potraviny, které jsou z hlediska čerstvosti, chuti výbornou alternativou běžné široké produkce, jejichž podpoře se věnuje mimo jiné projekt Czech Specialis. Ten si klade za cíl obnovit prestiž české gastronomie. „ČR věnuje bezpečnosti potravin velkou pozornost. Proto se naše produkty výrazně odlišují od ostatních, což je velkou výhodou při konkurenci na světových trzích,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Potvrdil to i prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Uvedl, že Asociace krajů ČR podepsala memorandum o spolupráci s Agrární potravinářskou komorou. Prvním výsledkem je podpora významných regionálních produktů a spolupráce na projektu Regio Klasa, jehož účelem je propagovat zdravé a nezávadné potraviny z tuzemské produkce.
Nové značky Klasa na veletrhu převzali z rukou ministra zemědělství Jakuba Šebesty zástupci dvanácti výrobních firem. Dvěma z nich bylo ocenění přiznáno vůbec poprvé. Logo Klasa deklaruje splnění náročných kvalitativních kritérií a na svém obalu jej nese už 1323 výrobků od 227 výrobců. Tato značka kvality pomáhá zákazníkovi při orientaci, že jde o bezpečný a kvalitní výrobek. Obdobné značky existují i v jiných státech EU a jejich význam neustále roste. Celkem 81 procent producentů považuje kampaň značky Klasa za zdařilou a uvádí, že zvyšuje prodej jejich produktu o 20-30 procent.
Uskutečnila se řada významných doprovodných akcí, k nimž patřila Mezinárodní konference Food Forum, sdělila dále Křečková. Jejím ústředním tématem byla globalizace potravinářství a zemědělství. Zejména se hovořilo o společné zemědělské politice po roce 2013, která by měla být v této fázi už pro všechny země Evropské unie stejná. Jde především o model přímých plateb. Ten by měl být jednoduchý, dostatečně flexibilní a především dobře vysvětlitelný veřejnosti. Současné trendy však musí zůstat zachovány. Fóra se zúčastnili mimo jiné ministři zemědělství Litvy, Srbska, Slovenska i zástupci velvyslanectví Španělska, Francie, Nizozemska a další významní hosté.
Ministerstvo zemědělství ČR uspořádalo Český národní den, na němž ministr Šebesta ocenil práci zemědělců a potravinářů, kteří zajišťují dostatek kvalitních a bezpečných potravin.
Obrovské změny, ke kterým došlo a stále dochází v mezinárodním obchodu s potravinami živočišného původu, vyžadují neustálé reakce a změny v legislativě a dozorovém systému. Právě těmto tématům byla věnována 10. konference o zdravotní nezávadnosti výroby a zpracování potravin živočišného původu. Pořádaly ji Veterinární a farmaceutická univerzita Brno a Státní veterinární správy České republiky a Slovenska, konstatuje ve zprávě Křečková.
Odborníci hovořili o harmonizaci národní legislativy se zákony Evropské unie, což je nezbytným požadavkem jednotného trhu ve společenství. Důležité je také vytváření rovných podmínek pro výrobce, distributory a obchodníky. Kontrola dodržování legislativy státními dozorovými orgány je pak završením řídicí úlohy státu v oblasti bezpečnosti potravin. Tento aspekt se skloňuje v každé zemi společenství ve všech pádech, neboť živočišné produkty patří k těm nejrizikovějším z hlediska onemocnění - možnost přenosu na obyvatelstvo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down