Potravinové a energetické komodity zdražily o desítky procent

Řada komodit zaznamenala od počátku ruské invaze na Ukrajinu před třemi měsíci dramatický nárůst ceny, nejvyšší tempo o desítky procent nabraly energetické komodity a potraviny. Naopak zlevnilo zlato, stříbro nebo platina. Uvedl to analytik společnosti XTB Jiří Tyleček

"Nejvyšší růst ceny od počátku války se týkal zemního plynu obchodovaného v USA. Jeho cena přidala 80 procent na nejvyšší úroveň od srpna 2008. Za růstem ceny stojí zvýšená poptávka evropských zemí, které snižují objednávky od Ruska," uvedl Tyleček.
Cena severomořské ropy Brent vzrostla za poslední měsíce o 15 procent, už před válkou se však pohybovala na vysokých úrovních. Hlavním důvodem je podle něj pokles nabídky na trhu. Produkce v Rusku klesla od začátku války o desetinu, protože západní země odmítají ve velkém importy z Ruska.
Obiloviny jsou podle něho skupinou zemědělských komodit, které od začátku války rostou nejvíce. "Kukuřice i pšenice prorazily v posledních týdnech historické rekordy. Pšenice vzrostla o 30 procent a kukuřice o 15 procent. Hlavním faktorem je omezená možnost exportů obilovin z Ukrajiny a také Ruska, které patří mezi největší světové producenty. Ze zemědělských komodit ztrácí nejvíce káva, která zlevnila o desetinu ceny. Káva však klesá z nejvyšších úrovní od 2011," připomněl Tyleček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down