Na dotace pro potravinové banky by v příštím roce mělo Ministerstvo zemědělství opět vyčlenit 30 milionů korun. Letos jejich provozovatelé vyčerpali 29,8 milionu. V loňském roce, když se peníze tak přerozdělovaly poprvé, to bylo 23 milionů korun. Na fóru o plýtvání potravinami to dnes řekla náměstkyně ministra zemědělství Viera Šedivá.
Ministerstvo usiluje o to, aby potravinové banky spadaly pod veřejnou službu, pak by je mohl stát více podporovat. Chce o tom nadále jednat s novým ministrem práce a sociálních věcí. Za předpokladu, že se to podaří, tak by měly banky zajištěný stálý zdroj financování, dodala Šedivá.
Potravinové banky čekají od příštího roku až trojnásobně větší příjem potravin, podle novely zákona o potravinách jim budou muset obchodní řetězce nabídnout nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Loni získaly banky kolem 1200 tun jídla, letos by mohlo být dvakrát tolik potravin, řekl dříve předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Aktuálně se čeká na to, jak úspěšná bude podzimní Národní potravinová sbírka. Potravinových bank je v ČR čtrnáct.
Podle novely zákona o potravinách budou muset obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních nabízet nezávadné, ale vyřazené potraviny přímo potravinovým bankám zdarma.
Například obchodní řetězec Tesco v uplynulém finančním roce evidoval 14 704 tun potravinových přebytků, z nichž polovina byla vhodná k jídlu. Do potravinových bank a charit z toho firma darovala zhruba desetinu – 779 tun. Více než 6500 tun jídla se vyhodilo. Tesco si dalo závazek, že do roku 2020 budou všechny obchody ve střední Evropě nabízet přebytky potřebným.
Novelou zákona o potravinách se zabývá také Ústavní soud. Skupina 25 senátorů reprezentovaná Ivem Valentou podala návrh na zrušení části novely. Povinnost darovat potraviny považují za zásah do vlastnických práv, vadí jim také desetimilionová pokuta, kterou zákon stanovuje.*