Potravinové banky čekají trojnásobně větší příjem potravin

Potravinové banky čekají od příštího roku až trojnásobně větší příjem potravin, podle platné novely zákona o potravinách jim budou muset obchodní řetězce nabídnout nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Loni získaly banky rekordních 1200 tun jídla, už letos by mohlo být potravin dvakrát tolik. Uvedl to na dnešním setkání s novináři předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Ministerstvo zemědělství nabízí nyní druhým rokem třicetimilionovou podporu, do budoucna by se měla podpora podle úřadu systematizovat. V České republice je 14 potravinových bank.

Potravinové banky podle ředitelky pražské a středočeské banky Věry Doušové získávají ovoce, zeleninu a pečivo, které obchodníci již nestačí večer prodat. Výjimkou ale nejsou ani produkty, u kterých výrobcům například odřekl obchodník příjem zboží nebo se třeba zaměnila jahodová za malinovou příchuť. Banky spolupracují s 350 neziskovými organizacemi, jako jsou azylové domy, nízkoprahová centra, Armáda spásy, Klokánek nebo Drop In, které jídlo potom vozí svým klientům. Organizace mají stále převis poptávky po jídle nad reálnou nabídkou. Největší nedostatek je podle Doušové másla a masa, a to i v konzervách. Podle ministerstva se loni nerozdalo v startovacím dotačním ročníku celých 30 milionů korun, které mohly banky využít, hlavně kvůli obavám z velké administrativy. Tehdy se přerozdělilo 23 milionů. Letos si již banky prakticky o celý obnos zažádaly. O příštím roce ještě není jasno. "Jako základ beru to, aby tam bylo příští rok 30 milionů korun," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down