Potravinové banky dostanou příští rok 113 milionů Kč na provoz, více než letos

Potravinové banky dostanou příští rok od ministerstva zemědělství (MZe) 113 milionů Kč na provozní náklady, jako jsou každodenní svozy potravin nebo platby za energie. Je to o deset milionů Kč více než letos. MZe a ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o tom informovaly v tiskové zprávě. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová už dříve uvedla, že banky kvůli rostoucím nákladům na provoz usilovaly o navýšení dotace na 130 milionů Kč.

Na provoz bank bylo původně vyčleněno zhruba 73 milionů korun. Poslanci dnes schválili návrh místopředsedkyně sněmovny Věry Kovářové (STAN), která s dalšími koaličními poslanci navrhla přidat na jejich provoz dalších přibližně 40 milionů Kč.
Potraviny z bank pomocí neziskových organizací směřují k lidem v nouzi, jako jsou matky samoživitelky, senioři nebo například lidé bez domova. Letos služby využilo 270 000 lidí, což je zhruba o 35 procent víc než loni. Množství potravin, které se dostaly do potravinových bank, letos nejspíše přesáhne 10 000 tun, uvedla Láchová.
Ministerstvo zemědělství potravinové banky podporuje od roku 2016, doposud dostaly na dotacích spolu s letošní podporou téměř 490 milionů Kč. Cílem podpory je také přispět ke snížení plýtvání potravinami. Podle MZe se v Česku vyhodí průměrně 57 kilogramů potravin ročně, což je bez započtení letošní inflace zboží za zhruba 20 000 Kč. Do bank se zboží z obchodů sváží každý den. Od roku 2018 platí novela zákona, která obchodům nad 400 metrů čtverečních ukládá dávat neprodejné potraviny neziskovým organizacím. Podle Láchové se tak před vyhozením letos zachránily potraviny za zhruba 414 milionů Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down