Potravinové banky evidují stále více klientů, ale všem zatím nepomohou

Lidí ohrožených chudobou v České republice přibývá a spolu s tím roste i počet klientů potravinových bank. Potřebných lidí je však výrazně více, než byly schopny tyto banky loni podpořit. Před podzimním kolem letošní Sbírky potravin to řekl na tiskové konferenci předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Poukázal na to, že podle dat Českého statistického úřadu u nás bylo loni na hranici chudoby 1,05 milionu lidí, zatímco předloni 900 tisíc. Přitom potravinové banky loni podpořily 300 tisíc potřebných, tedy zhruba pouze třetinu, což je podle jeho slov málo.

„Je potěšující, že se nám podařilo vybudovat fungující systém pomoci pro spoluobčany v nouzi. Jejich počet bohužel každým rokem narůstá, podle statistik se v současné době nachází pod hranicí chudoby až 15 procent všech obyvatel České republiky,“ uvedl Slavíček, s tím, že v regionech se poptávka po potravinové pomoci zvýšila o 20 až 30 procent.

https://youtu.be/ixG504Tr7VY

Potravinové banky mají v ČR 15 poboček a jedno logistické centrum a před podzimní sbírkou měly prázdné sklady. Přitom denně do nich míří svozy potravin z řetězců. Od roku 2018 mají obchody nad 400 metrů čtverečních ze zákona povinnost darovat potraviny, které jsou poškozené, ale stále bezpečné. Od letošního července mohou charitám darovat zbylé jídlo i restaurace.

Podpora obchodních řetězců je zásadní

Kvůli rostoucí poptávce potřebných se v posledních letech zintenzivňuje také finanční a provozní podpora potravinových bank ze strany obchodních řetězců.

„Vedle každoročních sbírek potravin pomáhají řetězce také financovat provoz potravinových bank. Tato přímá pomoc již přesáhla 200 milionů korun a jedná se o potravinové dary, poskytnutí skladových prostor pro potřeby logistického centra k bezplatnému užívání, finanční dary pro budování nové infrastruktury nebo zakoupení automobilů k pravidelným svozům z prodejen a zavážení výdejních míst z krajských skladů. Řetězce také pomáhají s řízením a organizací těchto konkrétních projektů,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down