22.11.2022 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinové banky letos shromáždí zřejmě více než deset tisíc tun potravin

Množství potravin, které se dostaly do potravinových bank, letos nejspíše přesáhne 10 000 tun. Loni to bylo 9300 tun. Na dnešním semináři v Poslanecké sněmovně to řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Do bank se z obchodů denně svážejí potraviny, které by se jinak vyhodily. Podle Láchově se letos díky tomu zachránily a využily potraviny za zhruba 414 milionů korun. Letos potravinové banky pomohly 270 000 lidem, což je o zhruba 70 000 více než loni, uvedla.

Ředitelka připomněla, že od roku 2018 platí novela zákona, který ukládá obchodům nad 400 metrů čtverečních neprodejné potraviny dávat neziskovým organizacím. V roce 2018 dostaly potravinové banky kolem 2300 tun. "Jsme schopni podporovat stále více lidí," řekla Láchová. Uvedla, že 85 procent potravin, které se do bank dostanou, by se jinak zlikvidovaly. Potravinové banky spolupracují hlavně s neziskovými organizacemi, které potraviny rozdělují mezi potřebné. Spolupracují s více než 1400 organizacemi. Kromě potravin sbírají a distribuují také drogistické zboží. Láchová uvedla, že každoročně dostávají například šest milionů kusů menstruačních pomůcek ze státních hmotných rezerv, které slouží k boji proti takzvané menstruační chudobě. Poznamenala také, že i když se do bank potraviny sváží denně, nedokážou jednomu člověku v nouzi poskytnout jídlo na celý týden, než se dostane například do systému sociální podpory. Na podporu potravinových bank se od roku 2019 konají dvakrát ročně celonárodní sbírky potravin. Poslední kolo sbírky se konalo 12. listopadu ve zhruba 1400 obchodech s potravinami nebo drogistickým zbožím. Vybralo se 520 tun zboží, z toho 468 tun potravin, ze kterých lze připravit až 936 000 porcí jídla. Lidé přispěli také 52 tunami drogerie. V České republice  je 15 regionálních poboček potravinových bank a jedno logistické centrum v pražské Dubči. Pracuje v nich kolem 120 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down