Potravinové banky letos zdvojnásobí množství skladovaného jídla

Potravinové banky letos zdvojnásobí množství jídla, které přerozdělují potřebným, odhaduje ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Letos by tak měly mít 4200 tun potravin, za tři čtvrtletí šlo o 3200 tun potravin. Loni banky rozdaly 2336 tun potravin, a podpořily tak skoro 100 000 lidí. Od státu by podle vládou schválených dotačních programů měly banky v příštím roce dostat 55 milionů korun, zatím však jejich podpora není systémově vyřešena, dodala náměstkyně ministra zemědělství Viera Šedivá.

Letos začal platit zákon, podle kterého musí obchody s výměrou nad 400 metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Podle Láchové však ani přes nárůst nebude potravin pro potřebné dost. Láchová upozorňuje, že nejde pouze o podporu lidí, ale že se díky potravinovým bankám předchází vzniku odpadů. Při likvidaci potravin, které se díky potravinovým bankám využijí, by se zaplatilo přes 33 milionů korun, hodnota potravin samotných je pak podle ní kolem 231 milionů korun. Do konce září letos darovalo Tesco 37 procent potravin z množství darovaného obchodními řetězci, následovalo Makro s 27 procenty, Ahold s 15 procenty, Kaufland s 12 procenty, Globus šest procent a všechny ostatní řetězce dohromady pět procent.
Podle Šedivé se ministerstvo zemědělství snaží najít konsensus s ministerstvem práce a sociálních věcí, aby byly potravinové banky financované jako sociální služby a měly tak stabilní přívod peněz. "Nedostatek finančních prostředků se tam velmi projevuje," dodala. V příštím roce by mělo jít ze státních dotací na potravinové banky 55 milionů korun, návrh již schválila vláda, bude jej ještě projednávat Poslanecká sněmovna. Podle Šedivé ale v horších letech, kdy bude mít ministerstvo méně peněz, se program vypsat nemusí. MPSV však podle ní vnímá potravinové banky jako distributora potravin, nikoliv jako sociální službu."*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Měli by to podmínit ryze českým původem zboží, a ne shromaždovat pvc potraviny z dovozu, z Holandska, Německa, Polska.
    Viz poslední podvody Penny a Lidlu s masem ve skle "Pikok", kde byla část masa nahražena zvířecími kůžemi, tukem a škrobem.
    Tohlencto tyto kolosální podvody má v oblibě další podvodný německý řetězec, a sice Lidl,prodávající jedy a nahrážky. Zkuste si koupit jogurt nebo nějaké pomazánky, je to hnus a odpad, jaký by Němci nevzali do huby. Ale čehunům to budou posílat, protože nás mají za podřadný hloupý národ, stejně jako poláky. Polákům to patří, taky nám tu vozí odpadky a průmyslovou sůl v potravinách,a jedy z kafilérií jako maso, ale naše vláda už o této problematice jednala v Bruselu, s výsledkem nula. Nebo je to zaplaceno. Česko jako popelnice Evropy.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down