Potravinové banky vydaly minulý týden 270 tun pomoci, běžně to je 180 tun

Potravinové banky vydaly minulý týden přes 270 tun potravin a materiálu. Je to zhruba o polovinu víc než v běžném týdnu, kdy poskytují potřebným kolem 180 tun pomoci. Informovala o tom ředitelka České federace potravinových bank (ČFPB) Veronika Láchová. Federace zastřešuje 15 potravinových bank. Podle Láchové jim zásoby vydrží na dva až tři týdny, poté se bez přispění státu neobejdou. Kvůli zdražování přibývá potřebných. Pomoc se poskytuje i uprchlíkům. Ministerstvo práce chce využít peníze z EU.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu do Česka dorazilo přes 200 000 uprchlíků. Řada z nich je bez prostředků, hřivny směnárny nepřijímají. Potravinové banky mimo jiné zásobují přijímací středisko v Kongresovém centru v Praze a další centra v regionech. V posledním týdnu za víc než čtyři miliony korun od dárců nakoupily potraviny, aby doplnily sklady. Peníze poskytli jednotlivci i firmy. Podle Láchové poptávka po pomoci ale vysoce převyšuje možnosti bank.
"Obvykle vydáváme týdně z našich skladů 180 tun pomoci, v minulém týdnu jsme vydali přes 270 tun," uvedla šéfka ČFPB. Podle ní pomáhají svaz obchodu a cestovního ruchu, obchodní řetězce i výrobci potravin. "Předpokládáme, že vydržíme dva, maximálně tři týdny. Pak bude nezbytné, aby pomohl stát," míní Láchová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down