Potravinové banky využilo letos víc lidí než loni, potřebují trvanlivé potraviny

Potravinové banky v Česku využilo letos alespoň jednou 270 tisíc lidí, tedy zhruba o 70 tisíc víc než za celý loňský rok. V zásobách chybí hlavně trvanlivé potraviny, jako jsou rýže, těstoviny nebo jídlo v konzervách. Řekla to ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Příští týden v sobotu se koná další kolo celorepublikové potravinové sbírky, ve které mohou lidé darovat potraviny v obchodních řetězcích i on-line obchodech.

Organizátoři vyzývají, aby lidé do sbírky darovali zejména například trvanlivé mléko, dětskou výživu nebo drogerii. Seznam míst, které se do sbírky zapojily, je na webu sbírky. Potraviny lze darovat v kamenných obchodech i internetových supermarketech.

Množství lidí, kteří potravinovou pomoc potřebují, by podle Láchové již do konce roku nemělo výrazně růst. Očekává, že množství potravin, které lidé ve sbírce darují, ovlivní rostoucí inflace. Jarní kolo podle ní bylo úspěšné. Do skladů potravinových bank se dostalo 431 tun zboží, proti loňskému jaru o 19 tun méně.

Potravinové banky dostaly letos podle Ministerstva zemědělství dotaci 103 milionů korun na provozní náklady, zejména na zajišťování svozu potravin a jejich rozdělování. Pro příští rok podle Láchové banky usilují o navýšení dotace na 130 milionů korun. Požadavek zdůvodňují výrazným růstem nákladů na provoz – denně například sváží potraviny z obchodů a používají chladicí nebo mrazicí prostory.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down