Potravinové banky získají další peníze na nákup potravin z evropských fondů

Potravinové banky získají desítky milionů korun na nákup potravin z evropských fondů. Po jednání s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou to řekla ředitelka České federace potravinových bank (ČFPB) Veronika Láchová. Federace zastřešuje 15 potravinových bank. Banky nyní distribuují potravinovou pomoc uprchlíkům, kteří do Česka utekli před válkou na Ukrajině.

Potravinové banky by měly finance získat z operačního programu potravinové a materiální pomoci. Dosud bylo z programu uvolněno podle ředitelky deset milionů korun, v dalších týdnech by to mělo být mnohem více. "Budeme se snažit vytipovat nejpotřebnější skupiny potravin, aby mohly být velmi operativně v řádu týdnů dodány do potravinových bank a odtud mohly být zásobeny především ubytovací kapacity," řekla Láchová. Potravinové banky i ministerstvo podle ní doufají, že v asistenčních centrech, kam banky potravinovou pomoc také dodávají, uprchlíků v dalších týdnech ubyde.

Potravinové banky nyní podle Láchové zajišťují 70 procent potravinové pomoci uprchlíkům. V posledních týdnech podle ředitelky vydaly týdně kolem 300 tun potravin a materiálu, což je zhruba trojnásobek oproti běžnému období před uprchlickou vlnou. Pokud tok uprchlíků z Ukrajiny do Česka nezeslábne, budou potravinové banky schopné zásobovat uprchlická centra a ubytování ještě zhruba dva až tři týdny.

Ministerstvo práce podle Láchové také přislíbilo, že se pokusí najít peníze na provoz potravinových bank tak, aby i nadále mohly fungovat jako humanitární zdroj potravin. Před vypuknutím uprchlické vlny způsobené ruskou invazí na Ukrajině se banky staraly především o distribuci přebytků potravin, které nabízely lidem v nouzi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down