Maloobchodní potravinové řetězce v Česku letos zaměstnancům plánují zvyšovat mzdy

Potravinové řetězce v Česku letos svým zaměstnancům navyšují mzdy, obchody Lidl, Penny Market a Albert by tak měly učinit od 1. března. Kaufland plánuje tento rok platy zvýšit od září, týkat se to bude zaměstnanců v provozních oblastech, jako je asistent prodeje nebo pokladní, uvedla mluvčí Renata Maierl.

Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta. Nominálně se podle Českého statistického úřadu průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun, inflace ale rostla rychleji. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí 2022 meziročně o 6,5 procenta, u mužů dosáhl 37 530 korun, u žen byl 32 171 korun.

V Lidlu nástupní mzda na pozici asistent prodeje a pokladní při plném úvazku vzroste na 30 700 korun, po třech odpracovaných letech pak bude činit 33 000 korun. Počáteční plat na stejných pozicích zaměstnanců v Praze bude 33 300 korun, po třech letech se základ zvýší na 36 600 korun, uvedla firma. Zvýší se podle ní i mzdy komplementářů v logistických centrech. Při plném úvazku bude jejich základní mzda činit 39 467 korun, po třech letech 43 467 korun. Příspěvek na stravné firma zvýší z 55 korun na 100 korun, informovala dnes v tiskové zprávě.

Platy pokladním v řetězci Penny od března vzrostou o zhruba 7,5 procenta. Nástupní mzda na plný úvazek se zvýší o 2000 korun na 28 000 korun, po čtyřech odpracovaných letech bude tento základ činit 30.000 korun, informovala firma. O 7,5 procenta vyšší mzdy budou mít také pracovníci v logistice a v centrále společnosti. Platy vedoucím prodejen a jejich zástupcům od března vzrostou o 12,5 procenta, do měsíční výplaty se jim totiž přenese část čtvrtletních prémií, doplnilo Penny.

V průměru o desetinu vyšší platy budou od následujícího měsíce pobírat zaměstnanci Albert. Týkat se to bude pokladních, asistentů prodeje, skladníků, pekařů, pracovníků v ovoci a zelenině, manažerů prodejen a jejich zástupců, doplnila firma. Minimální garantované navýšení podle ní bude činit osm procent.

V Kauflandu si od září letošního roku přilepší zaměstnanci v operativních oblastech, v průměru to bude o 3000 korun měsíčně, informoval řetězec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 8MB (1.6% of 500MB)