Potraviny by měly zlevnit

Vysoké ceny potravin jsou tématem, o němž se musí mluvit, a společně hledat příznivé řešení pro občany. Uvedl to premiér Petr Fiala při zahájení letošního ročníku agrosalonu Země živitelka, který se koná od 24. do 29. srpna na českobudějovickém výstavišti, a poukázal na vysoké zisky některých firem za minulý rok. Vzhledem ke klesajícím nákladům v poslední době předpokládá, že potraviny zlevní.  

Fiala na veletrhu jednal mimo jiné se zástupci potravinářů. Podle něj řada firem měla loni výrazně lepší hospodářský výsledek než v předchozích letech. Premiér upozornil na to, že některé podniky si loni stěžovaly na vysoké vstupní náklady. „Věřím, že když náklady opět klesají, projeví se to na poklesu cen potravin a že občané to pocítí,“ řekl. Podle Fialy se v České republice snižují ceny másla, cukru i mléka, zlevnit ale musí i další potraviny. „Je tu pozitivní trend, meziroční růst cen potravin se v červenci snížil na jednociferné hodnoty,“ řekl. Podle Českého statistického úřadu tempo meziroční inflace v červenci opět zpomalilo, spotřebitelské ceny meziročně stouply o 8,8 procenta z červnových 9,7 procenta. „Nesnažím se poukazovat na viníky, ale jde o to, aby lidé mohli jít do obchodu a koupit kvalitní české potraviny za přijatelnou cenu," doplnil. Podle premiéra je třeba analyzovat celý výrobní řetězec. Ke zlevnění domácí produkce potravin podle něj přispěje právě i to, když potravináři a zemědělci loňské mimořádné zisky znovu investují. Ministr zemědělství Marek Výborný konstatoval, že marže nesmí být nepřiměřené. Podle něj vláda bude apelovat na řetězce, aby nabízely víc českých potravin. 

Řetězce diktují ceny

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal ve svém příspěvku při zahájení agrosalonu sdělil, že vláda měla jednat i s obchodními řetězci, kteří prvovýrobcům jako dodavatelům diktují ceny. „Jejich filozofie je co nejlevněji koupit o nejdráže prodat,“ konstatoval a upozornil na to, že to může vést i k vytlačování producentů z trhu v době, kdy dlouhodobě klesají stavy například v chovech prasat nebo z české krajiny mizí ovocné sady. Kritizoval také situaci, kdy poradcem ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza, který zastupuje obchodníky. Poznamenal, že například v Německu by něco takového nebylo představitelné. Opět zdůraznil, že čeští zemědělci nemohou za drahé potraviny. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha poznamenal, že tuzemští zemědělci produkují komodity o deset až dvacet procent levněji, než se jejich ceny pohybují na světových trzích. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová míní, že ČR by se měla zbavit závislosti na dovozech, i když se v danou dobu zdají být cenově výhodnější.  „Ve chvíli, kdy nebude domácí konkurence, cenová vstřícnost skončí,“ upozornila s tím, že potravináři svými cenami pouze reagovali na enormní růst nákladů. Podle ní je nesmírně důležité, aby se v ČR podporovalo a rozšiřovalo zpracování surovin a v republice zůstávala přidaná hodnota.

Zahájení veletrhu Země živitelka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down