01.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potvrdí-li test sedmnáctý případ BSE, bude třeba porazit asi 300 zvířat

Pokud se potvrdí podezření na výskyt BSE u dojnice zemědělského družstva Roštýn v Hodicích na Jihlavsku, půjde na porážku asi 300 zvířat. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy Jiří Šulc s odvoláním na písemné podklady a dodal, že další šetření se bude provádět v místě chovu.

O tom, zda se v Hodicích vyskytl v pořadí již 17. případ BSE v Česku, rozhodne kontrolní test. Jihlavská laboratoř jej dokončí v pátek. Družstvo chová asi 2000 kusů skotu, z toho 700 krav. Přes čtyři roky stará kráva, podezřelá z nákazy, pochází z farmy Růžená. Po utracení byla odvezena do asanačního podniku ve Věži na Havlíčkobrodsku, kde byly odebrány vzorky. Mezi riziková patří zvířata, s nimiž se dojnice setkala během prvního roku života, a dva její potomci.
Veterináři již v družstvu vydali zákaz přemisťování skotu. Pokud se výskyt BSE potvrdí, budou asi zvířata poražena ve vybraném asanačním podniku. Březí krávy se zřejmě budou porážet až po narození telat. Na Vysočině se zatím BSE potvrdilo ve třech chovech. V Dušejově na Jihlavsku se v roce 2001 objevil první případ v Česku. Zemědělské družstvo přišlo o 134 krav. Další nemocný kus choval soukromý zemědělec ve Světnově na Žďársku, poraženy byly čtyři kusy. Stejný počet dobytčat byl utracen v Dolních Lažanech na Třebíčsku, kde bylo BSE potvrzeno v roce 2003.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down