12.09.2007 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potvrdil se další případ BSE

Celkem sedmadvacátý případ BSE v České republice byl diagnostikován 11. září u krávy ve věku více než jedenáct let, která je ze ZD Zálší Slatina v Pardubickém kraji. Tím se potvrzuje teorie, že ještě před rokem 2000 bylo možné se na trhu setkat s kontaminovaným krmením pro dobytek. Potvrzených případů nemoci šílených krav ale ubývá, informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Zatímco předloni bylo podle Dubna v naší republice zjištěno osm případů BSE za dobu, kdy se na nemoc šílených krav porážený skot vyšetřuje, loni došlo k obratu, potvrdily se pouze tři případy. Letos diagnostikovaný případ v ZD Zálší je první.
Úbytek případu onemocnění BSE jako v České republice lze vysledovat i v ostatních členských zemích, kde v uplynulých letech došlo rovněž k obratu k lepšímu, podotkl Duben.
Jistotou, že do obchodů jde nezávadné maso, je nejen vyšetřování skotu ve věku nad 30 měsíců, ale i odstraňování a likvidace všech potenciálně rizikových tkání u všech věkových kategorií jatečných zvířat. V asanačních podnicích se likvidují hlavy s mozky, oči, uzliny, mícha a části střeva, dodal mluvčí veterinárního dozoru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down