27.03.2009 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potvrdili BSE na Semilsku

Veterináři zjistili nemoc BSE u krávy ze zemědělského družstva v Roprachticích na Semilsku. Nemoc šílených krav byla v České republice naposledy zaznamenána v prosinci 2007. Potvrdil to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že ČR tak od roku 2001 eviduje celkem 29 případů BSE.

Podle něj na Semilsku šlo o krávu 66 měsíců starou, normálně poraženou, u které byly po opakovaném vyšetření prokázány změny mozkové tkáně potvrzující BSE.   
Po prvním výskytu nemoci BSE v ČR, který byl zaznamenán v roce 2001, nařídila SVS vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Testování skotu na BSE stálo v Česku od roku 2001 již více než 1,2 miliardy korun. Přibližně tři čtvrtiny nákladů na vyšetření krav přitom zaplatili tuzemští zpracovatelé a chovatelé. Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat zařadil loni Českou republiku mezi ty země, ve kterých je jen malé riziko BSE. Nebezpečná nemoc BSE je nyní v České republice i celé Evropě na ústupu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down