18.10.2002 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pouhými sliby se úroda nezaloží

Ze slibované pomoci od státu nemáme stále nic, lamentují zemědělci, které zasáhly ničivé povodně. Vláda v pondělí 14. října souhlasila s tím, že resortní ministerstvo již může rozdělit 600 milionů korun na částečnou přímou náhradu škod. Postižení podnikatelé však stále netuší, jakou náplast za vysoké ztráty snad konečně dostanou.

„Z médií se dozvídáme, kolik peněz přichází na pomoc postiženým povodněmi. Nevím ale, kam jdou, do zemědělství dosud nepřišla pomalu ani koruna. A když ano, tak je to úvěr, který musíme splatit,“ postěžovala si Jaroslava Koudelková, šéfka Zemědělského podniku Malše z Roudné na Českobudějovicku, kde velká voda zanechala patnáctimilionové škody. Přes úvěr z garančního fondu, který si společnost vyřizuje, získá zanedbatelných jen asi 800 tisíc korun. Zklamán je i Jaroslav Zeman, ředitel společnosti Agrokomplex Ohře z Bohušovic nad Ohří, jíž vznikla škoda 58 milionů korun a přímo pod vodou měla 570 hektarů. „Peníze tu měly být už před měsícem. Nikomu neplatíme a všem slibujeme, že se vyrovnáme, až přijde pomoc od státu. Dodnes ale nevíme, jakou náhradu kdy dostaneme,“ poznamenal. Bohušovický podnik si chtěl půjčit 15 až 20 milionů přes PGRLF, podle Zemana je ovšem reálných pouze asi 1,8 milionu korun. „Na první pohled je to ještě peníz, ale co zelináři s třeba pěti hektary, když na totálně poničený hektar dostanou přes úvěr nejvýš 3000 korun na hektar. Mnozí ani nebudou pro tak směšný peníz podstupovat administrativní mašinérii,“ myslí si Zeman. Na pomoc čeká mimo jiných i farma rodiny Tomanových z Mladějovic na Strakonicku, která hospodaří na 30 hektarech a voda jí zlikvidovala osm hektarů brambor.
Ministerstvo zemědělství slibuje, že do pondělí 21. října připraví organizační pokyny, podle nichž budou postižení žádat o kompenzace. Na částečné náhrady škod na polních plodinách vyčlenilo 337 milionů korun, ztráty přitom dosahují 1,55 miliardy korun. Vyplácené podpory budou vycházet ze stupně poškození, a to nad 50 procent. Za totálně zničený hektar pšenice dostane zemědělec 6968,25 koruny, při rozsahu poškození 50 až 60 procent 1200 korun.
Potravinářům hodlá resort vypomoci 200 miliony korun, z toho 80 milionů poskytne na poničené stavby, kde velká voda natropila škody za téměř 353 milionů korun. Předpokládaná finanční kompenzace je do výše 40 procent z přidělených prostředků, maximálně však do 45 procent skutečných nákladů na likvidaci škod. Nahlášené ztráty na technologiích v potravinářském průmyslu, které činí 536 milionů korun, chce ministerstvo kompenzovat 120 miliony. Zde počítá s náhradou do 60 procent z přidělených finančních prostředků, nejvýše do 40 procent skutečných nákladů na odstranění škod. O bezmála 272 milionů korun přišli potravináři na zásobách, na ně se ale náhrady nevztahují.
Šedesátimilionové odškodné je vyhrazeno pro rybáře, které záplavy připravily o zhruba 200 milionů korun. Třemi miliony korun je stát připraven pomoci lesním školkám, což je necelá pětina z napáchaných škod. Rozdělení prostředků je podle MZe orientační a jsou možné přesuny. Celkové škody na majetku zemědělců, potravinářů, rybářů a lesníků vyčíslilo ministerstvo na 3,6 miliardy korun. Hlavní zdroj pomoci – 500 milionů korun – pochází z Pozemkového fondu ČR. Sto milionů korun vyšetřilo MZe ve svém rozpočtu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down