13.07.2011 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Používají neprokázaná tvrzení

Někteří výrobci jogurtů na jejich obalech a v reklamě používají neprokázaná tvrzení o blahodárném vlivu těchto mléčných výrobků na zdravotní stav a imunitu konzumentů. Podle spotřebitelského časopisu dTest tvrzení výrobců prověřuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Velkou část tvrzení už přitom zamítl nebo označil za neprokázaná.

"Výrobci jogurtů v posledních letech obohacují své produkty o probiotika, tedy mikroorganismy, které osidlují střeva a mění v nich složení mikroflóry. Snaží se přitom spotřebiteli vnutit názor, že jedině takto obohacený jogurt mu zlepší zdraví a imunitu. Podle úřadu EFSA se ale deklarované účinky probiotik nepodařilo dosud žádnému výrobci prokázat," stojí v tiskové zprávě časopisu dTest, podle kterého probiotika sice úřad nezakázal, ale chce zabránit klamavé reklamě s nimi spojené. Evropská komise podle časopisu dTest vydala nařízení, podle kterého je nutné tvrzení vědecky doložit, nebo je neužívat. Časopis upozornil na to, že do roku 2008 přišlo úřadu EFSA přes 44 tisíc žádostí o schválení a EK naprostou většinu z nich zamítla. "V zamítnutých žádostech se objevily mimo jiné i proklamace o přirozené obraně organismu, regulaci zažívání či posílení imunity, které byly připisovány některým typům probiotických bakterií vyskytujícím se v jogurtech," uvedl dTest. Přesto výrobci tato tvrzení nadále umísťují na kysaných mléčných výrobcích určených pro tuzemský trh. Posílení imunity či blahodárný vliv jogurtů na lidské zažívání v ČR slibuje hned několik značek jogurtů. "Podle ministerstva zemědělství lze od 19. ledna loňského roku používat na výrobcích pouze schválená tvrzení. Na základě výkladů jiných platí uvedené dokonce již od ledna 2008, kdy skončilo podávání žádostí o schválení výživových tvrzení," upozornil časopis dTest.
Podle Jana Vavrečky, který přednáší evropské podnikové právo na VŠE v Praze, potravináři připisují svým výrobkům vlastnosti léčiv, ačkoliv neprošly schvalovací procedurou. "Kdyby potravinářská inspekce využila svého práva a začala tvrzení firem kontrolovat, mohlo by to mít pro potravinářský průmysl vražedné důsledky," podotkl Vavrečka. Michal Němec z Českomoravského mlékárenského svazu uvedl, že firmy by neměly ze svých pozic ustupovat, pokud EFSA nevydá definitivní seznam schválených tvrzení. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down