Na jihomoravských farmářských trzích udělala loni Státní veterinární správa (SVS) 76 kontrol a zjistila 17 pochybení. Počet pochybení je stejný jako o rok dříve, kdy však bylo kontrol pouze 50. Letos už se však poměr zjištění na počet kontrol znovu zhoršil. Do 11. května se vyskytl problém v sedmi případech ze 17, řekl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví jihomoravské SVS Josef Velecký. Nejvíce kazí pověst trhů překupníci.
Problémy se v podstatě stále opakují. "Prodávají se potraviny neznámého původu, chybí datum použitelnosti, v teplých dnech je problém s nedodržováním požadované teploty. A v některých případech prodejci nemají výrobky dostatečně ochráněné před kontaminací. Masné výrobky či sýry tak mohou kolemjdoucí doslova osahat," řekl Velecký. V nedávno aktualizovaném desateru na webu veterinářů jsou rady, jak správně prodávat. "Pokud si je prodejci přečtou, mohou se předem řadě problémů vyhnout," dodal Velecký.
Dlouhodobým problémem jsou i překupníci. Obvykle prodávají zboží z ciziny a získávají je od dodavatelů, kteří tyto zásilky ze zákona nehlásí na takzvaném místě určení, což je první místo, kde se objeví zahraniční zásilka v Česku. "Překupníci prodávající na sebe také nemají zboží kde skladovat. A když neprodají, tak je uskladní doma a pak jedou prodávat jinam. Proto děláme i křížové kontroly napříč okresy i kraji," řekl Velecký.
Obvykle se jedná o prodejce masných výrobků nebo sýrů a jiných mléčných výrobků. Nejúčinnější opatření kromě sankce je podle Veleckého znehodnocení výrobků přímo na místě. "Potraviny obarvíme," vysvětlil Velecký. Vykázání takových prodejců je podle něj v zájmu organizátora trhu.*