Povinné vyšetření na salmonelózu bude jen u drůbežího masa z Brazílie

Veterináři od začátku června zmírní nároky na potravináře, kteří dovážejí brazilské maso. Povinné vyšetření na salmonelózu budou muset provádět pouze u drůbežího masa a polotovarů z něj. Dosud se povinnost vztahovala na všechny potraviny živočišného původu z Brazílie. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Nahlašovací povinnost pro všechny brazilské potraviny živočišného původu zůstane. Nyní musí na vlastní náklady hradit kontrolu na salmonely každý obchodník, který potraviny v republice přijme.

Hlavním důvodem zmírnění je to, že se všechny závady dříve objevovaly u drůbežího masa, u ostatních typů nikoliv. A také to, že se zpřísnily kontroly v evropských státech, odkud potraviny do ČR směřují. Jak uvedli veterináři, při vstupu zboží z Brazílie se v současnosti na hranicích EU dokumentačně kontroluje veškeré zboží. Pětina zásilek je laboratorně testována na salmonelu.

Do poloviny května bylo provedeno 2800 kontrol a 605 laboratorních vyšetření. Do Brazílie se vrátilo 49 zásilek, z toho 33 pro nález salmonel, vyčíslili veterináři. Veterináři od května dostali hlášení o 555 tunách brazilských živočišných potravin, které zamířily do ČR. Provedli jedenáct kontrol, během nichž prověřili 222 tun jídla, z toho 196 tun drůbežích polotovarů. Neplnění mimořádných opatření zatím nebylo zjištěno. Za nesplnění povinností by hrozila až dvoumilionová pokuta.

Brazilské úřady obvinily místní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. Zásilkám ze závodů dotčených kauzou bylo zakázáno uvádění na český trh. Zatím bylo pozastaveno 910 tun masa nebo masných polotovarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down