01.11.2014 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povinnost hlášení dovozů

Zatímco povinnost hlášení dovozů živočišných produktů platí již od minulého roku, nařízení vlády týkající se povinnosti hlásit dovozy zboží rostlinné produkce trvá od začátku října a zelenina, která byla v prvním okamžiku diskutována, a například brambory nehrají hlavní roli. Horší je situace s jablky. Uvedl to minulý týden na tiskové konferenci v rámci Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě náměstek ministra zemědělství pro oblast komodit Jindřich Šnejdrla.

Kvůli možným dovozům některých potravin a zemědělských produktů za dumpingové ceny v souvislosti s ruským embargem inicioval ministr zemědělství Marian Jurečka nařízení, podle něhož by dovozce potravin živočišného původu a vybraných rostlinných produktů museli nahlašovat  dozorovým orgánům příchod zásilek zboží dva dny před jejich přijetím. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku. V případě jejího nedodržení hrozí dovozcům až milionová pokuta. U potravin živočišného původu nahlašovací povinnost dovozců platí již od května 2011, až dosud ale museli hlásit informace o zásilce minimálně den dopředu.

Nově se povinnost  nahlašování dovozů  vztahuje na vybrané druhy čerstvého ovoce a zeleniny a na konzumní brambory. Na rozdíl od dovozců živočišných produktů budou moci příjemci rostlinných komodit informovat Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI) elektronicky i v listinné formě. Informaci mohou provozovatelé odeslat elektronicky ve formě tabulky Nahlášení potravin-formulář, která je s dalšími informacemi na webu SZPI.

Nařízení se týká pouze dovezených potravin, které budou na území Česka prodány nebo zpracovány. Netýká se potravin, jejichž místo určení se nachází mimo Českou republiku, dodala SZPI. Podle Státní veterinární správy jsou informace o zásilkách využívány k organizaci úředních kontrol a k ověřování toho, zda potraviny vyrobené v podnicích mimo ČR, které nejsou dozorovány inspektory SVS, splňují stejné požadavky jako potraviny vyrobené v ČR. Nařízení pro rostlinné produkty bude platit pouze do konce letošního roku. Následně bude informační povinnost upravena prováděcím předpisem k novele zákona o potravinách, která začne platit od nového roku. Z důvodu zachování kontinuity by měl výčet požadovaných informací zůstat i do budoucna stejný. Pro živočišné produkty není platnost nijak časově omezená.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down