Povodí budou prodávat dřevo z břehů řek přes aukční portál státních Lesů ČR

Státní podniky Povodí Labe, Vltavy, Moravy, Ohře a Odry budou dřevo vytěžené na březích řek prodávat prostřednictvím aukčního portálu státního podniku Lesy České republiky (LČR). První takový prodej se odehrál na zkoušku loni v prosinci se dřevem vytěženým na březích Labe. V tiskové zprávě to uvedly Lesy ČR, které spravují téměř polovinu lesů v Česku.

Aukční prodej přes portál LČR podporuje ministerstvo zemědělství, pod nějž státní lesy i podniky Povodí spadají. "Zajistí se tak transparentní prodej dříví místním zpracovatelům a ostatním odběratelům," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v tiskové zprávě. Podle LČR budou v aukcích na prodej především takzvané měkké dřeviny, jako je topol, vrba, olše nebo jíva, které dosud nebyly příliš dostupné.
Lesy ČR také nabídly Povodí Moravy správy lesních pozemků v místech, které v budoucnu zatopí voda z chystané přehrady Vlachovice ve Zlínském kraji. Nádrž má být zdrojem povrchové vody pro zásobování regionu pitnou vodou. Stavba vodního díla by podle dřívějších předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030.
Lesníci také chtějí s vodohospodáři více spolupracovat na projektech zadržujících vodu v krajině. "Od letošního roku jsme opět (v rámci podniku) zřídili správy toků, takže mohou všichni vodohospodáři společně plánovat a navrhovat protipovodňová a retenční opatření," uvedl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík. Součinnost vidí hlavně v majetkovém vypořádání, zřizování věcných břemen a v zadávání znaleckých posudků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down