Povodí Moravy dokončilo rekonstrukci vodní nádrže Koryčany

Povodí Moravy (PMO) dokončilo po třech letech rekonstrukci vodní nádrže Koryčany na Kroměřížsku. Zvýšila se díky ní průtočná kapacita vodního díla na převedení tisícileté povodňové vlny. Investiční náklady dosáhly téměř 108 milionů korun, sdělil mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Nádrž Koryčany slouží pro vodárenské účely. Práce se proto odehrávaly za přísných podmínek, aby neohrozily vodní zdroj. Podle generálního ředitele PMO Václava Garguláka stavbaři zvýšili korunu hráze o 15 centimetrů, skluz rozšířili ze tří na devět metrů. "Stejně tak jsme rozšířili, prodloužili a prohloubili vývar. Přehrada nyní zvládne bezpečně převést tisíciletou povodeň a odpovídá moderním požadavkům na zabezpečení vodních děl. Výrazně jsme tímto snížili povodňové ohrožení oblastí pod vodním dílem," uvedl Gargulák.
Součástí prací bylo také vybudování další spodní výpusti. "Přehrada tak získala druhou samostatně použitelnou spodní výpust. V případě poruchy je tak například v době povodňových průtoků možné bezproblémově manipulovat s hladinou vody a kontrolovat průběh povodně," uvedl Chmelař.
Práce dále zahrnovaly odtěžení usazenin z konce vzdutí nádrže. "Plocha o rozloze asi 6,5 hektaru byla zaplněna sedimenty, které zmenšovaly objem zátopy. Odtěžení sedimentů navýšilo zásobní prostor nádrže a vedlo ke zlepšení kvality vody v nádrži, která je využívána pro úpravu na vodu pitnou," řekl Gargulák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down