Povodí Moravy dokončilo úpravy vodních toků u Nedakonic, umožní migraci ryb

Povodí Moravy (PMO) dokončilo úpravy vodních toků u Nedakonic na Uherskohradišťsku. Práce, které začaly předloni v červnu, by měly zabránit zanášení koryta Dlouhé řeky splaveninami, zlepšit odtok vody a umožnit migraci ryb. Snižují také nebezpečí povodní. Vodohospodáři vybudovali i nové mokřady a tůně. Stavební práce stály 82,5 milionu korun a byly financovány z evropského Operačního programu Životního prostředí. Sdělil to mluvčí PMO Petr Chmelař.

Povodí Moravy - logo

Cíl revitalizace

Kvůli množství splavenin unášených Dlouhou řekou, a především vlivem starších a nevhodných vodohospodářských úprav, se podle pracovníků PMO na Dlouhé řece pod Nedakonicemi neúměrně rychle zanášelo koryto. Bránilo to průtoku vody z Dlouhé řeky do Morávky a zvyšovalo riziko případných povodní v Nedakonicích, zejména po prudkých deštích v Chřibech. V období sucha se zase Morávka potýkala s vysycháním koryta. "Cílem revitalizace bylo řešení zanášení koryta Dlouhé řeky, obnova zavodnění Morávky a zajištění migrační prostupnosti jezu Nedakonice," uvedl generální ředitel PMO Václav Gargulák.

Podpora ekologických funkcí

Revitalizace umožnila rozdělit průtoky v Dlouhé řece. Jejich převážná část nově vede odlehčením do řeky Moravy a Dlouhá řeka a Morávka se díky tomu nezanáší. "V dříve zanášeném úseku Dlouhé řeky jsme vytvořili meandrující kynetu (prohloubená, trvale zatopená část ve dně koryta řeky, pozn. red.) a lokalitu obohatili o mokřadní plochy a vodní tůně. Při běžném nebo nižším průtoku nyní dochází k prodloužení doby průtoku korytem a je tak zvýšena retenční a samočistící schopnost toku s návazností na podporu jeho ekologických funkcí. Současně s tím jsme postavili u jezu v Nedakonicích rybí přechod, díky kterému mohou ryby migrovat proti proudu," uvedl Gargulák.
Tok Morávky se po úpravách prodloužil o 200 metrů. Mezi novým korytem a starým ramenem Moravy, které místní znají jako Oblůčí, vznikla mokřadní plocha o výměře 5330 metrů čtverečních. Tvoří ji mělké tůně a dva ostrůvky se stromy a keři. "Vodní hladina v tůních odpovídá hladině podzemní vody a předpokládáme, že se postupně bude blížit úrovni plavební hladiny v nadjezí jezu Nedakonice. Hloubka vody v tůních se většinou pohybuje mezi 20 a 60 centimetry, na jaře se ale může dočasně výrazně zvýšit, stejně jako není na závadu, když tůně krátkodobě vyschnou," doplnil Gargulák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down