Dotace na protipovodňová opatření

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vynaloží 2,5 miliardy korun na dotace na protipovodňová opatření a také na zachycování a hospodaření s dešťovou vodou. Žádosti o dotace z Operačního programu Životní prostředí mohou obce a další subjekty podávat ode dneška do konce října příštího roku. V tiskové zprávě o tom informovalo MŽP.
"Je jasné, že hospodaření s dešťovou vodou bude stále důležitější a na mnoha místech i nezbytné, abychom lépe předcházeli následkům sucha. Na druhou stranu je potřeba ochránit obyvatele před intenzivními dešti, které způsobují povodně. Na obojí myslí naše dotace," řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
V aktuální výzvě mohou zájemci žádat o dotace například na podzemní retenční nádrže, akumulační nádrže, systémy modrozelené infrastruktury, výměnu nepropustných povrchů za propustné či budování zelených střech. Na dotaci podle MŽP dosáhnou i ti žadatelé, kteří budou využívat přečištěnou šedou vodu namísto toho, aby ji rovnou pouštěli do kanalizace. Na tyto projekty je vyhrazená miliarda korun.
Dalších 1,5 miliardy korun rozdělí MŽP na dotacích na protipovodňová opatření. Žadatelé mohou přihlásit mimo jiné projekty, které zajistí přirozený rozliv povodní v nivách, zlepšení tvarů koryt vodních toků, uvolňování území ohrožených povodněmi včetně výkupu potřebných pozemků či obnovu, výstavbu a rekonstrukci ochranných nádrží.
Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana se zájem samospráv o dotace trvale zvyšuje. Aspoň jeden projekt zaměřený na problematiku sucha, který získal dotaci z evropských fondů, je podle Valdmana v každé druhé obci v Česku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down