Povodí Moravy odpouští nádrže pro zachycení vody z tajícího sněhu

Povodí Moravy začalo odpouštět vodní nádrže, aby vytvořilo prostor pro zachycení vody z tajícího sněhu. Podle předpovědi v následujících dnech vystřídá nízké teploty pod bodem mrazu oteplení, nádrže mohou zachytit případné povodňové průtoky. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Už na počátku minulého týdne začali vodohospodáři odpouštět vodu z vodních nádrží Vranov, Vír, Nové Mlýny a Brno. "Tyto nádrže představují klíčové prvky při zachytávání a zpomalování povodňových průtoků v celém povodí Dyje. Retenční prostory nádrží jsou zcela volné a připravené zachytit případné povodňové průtoky," uvedl mluvčí. Od počátku minulého týdne navíc Povodí Moravy pracuje s vodními nádržemi tak, aby měly dostatek volného prostoru i v zásobních prostorech nádrží. Vodní dílo Vranov má v současnosti volnou kapacitu 26,4 milionu metrů krychlových, Vír bezmála osm milionů metrů krychlových, Nové Mlýny 34 milionů metrů krychlových a Brno 4,5 milionu metrů krychlových. O víkendu začali vodohospodáři odpouštět například i z vodních nádrží Boskovice, Mostiště, Bystřička, Horní Bečva a Plumlov. Manipulace na jednotlivých nádržích povodí podle mluvčího přizpůsobuje předpovědi a také aktuálním zásobám vody ve sněhu. "Nádrže jsou v současnosti na zachycení vody z tajícího sněhu v připravené. Aktuálně se průtoky ve vodních tocích pohybují nejčastěji na úrovních normální vodnosti pro měsíc únor," uvedl mluvčí.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 8MB (1.6% of 500MB)