Povodí Moravy upravilo Knínický potok, vznikla soustava mokřadů

Povodí Moravy upravilo koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikla soustava nových mokřadů a tůní. Úpravy mají přispět ke zpomalení odtoku vody z povrchu a zlepšit zadržení vody v území. Stály 10,5 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Práce na téměř kilometr dlouhém úseku trvaly asi půl roku. Úpravy koryta vodohospodáři založili na dvou principech. "Prvním byla směrová změna koryta toku, kdy jsme vytvořili nepravidelné oblouky odpovídající co nejvíce přirozenému stavu toku. Druhým pak vytvoření soustavy průtočných i neprůtočných tůní v místech, kde nám to prostorové poměry umožnily," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Vytvořené tůně podle generálního ředitele poskytnou přirozené podmínky pro rozvoj vodních a mokřadních rostlin, které vodohospodáři do tůní vysadili. Vzniklo sedm tůní mimo vodní tok a dvě průtočné tůně fungující jako mokřady. Vodohospodáři vybudovali i takzvaný průtočný sedimentační prostor a další dvě tůně mimo koryto toku nad tímto prostorem.
Kromě zpomalení odtoku vody z krajiny přispívají mokřady, tůně i členité koryto k zachycení splavenin. "Knínický potok při přívalových deštích odnášel ze svažitých zemědělsky využívaných pozemků splaveniny do toku Veverka, který ústí do Brněnské nádrže, a přispíval tak ke tvorbě nánosů v přehradní nádrži," uvedl Gargulák.
Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11 000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down