Povodí Moravy v nádržích letos zachytilo 78 milionů kubíků vody

Státnímu podniku Povodí Moravy se především díky tajícímu sněhu daří naplňovat vodní nádrže, od začátku roku v přehradách zachytil asi 78 milionů metrů krychlových vody. Je to velmi důležité z hlediska hospodaření s vodou v období, kdy jí bude opět nedostatek, řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Státní podnik v tomto období využívá tajícího sněhu k zachytávání vody v přehradách každoročně, letošní leden byl k tomu příznivý. "V současné době se plní zásobní prostory většiny nádrží. Zároveň dochází k zabezpečování průtoků v tocích pod nádržemi a odběrů pro vodárenské účely a dalších povolených odběrů," uvedl mluvčí.
Situace se podle něj zlepšuje a podmínky pro plnění vodních nádrží byly od začátku roku dobré. "Velmi důležitý však bude vývoj sněhových a dešťových srážek v následujícím měsíci, rychlost odtávání sněhové pokrývky a samozřejmě množství a rozložení dešťových srážek v průběhu celého jara," uvedl mluvčí. Doplnil, že na srážky bohatý jen leden nedožene srážkový deficit, který trvá již čtyři roky. Navíc na doplnění podzemních vod je zapotřebí delší srážkově příznivé období než jeden měsíc.
Naplněnost zásobních prostorů se nyní pohybuje v rozmezí od 18 procent, jde o vodní nádrž Opatovice na Vyškovsku, kde ale povodí dokončuje dvouletou rekonstrukci, až po 100 procent na novomlýnských nádržích. V některých případech zásoby vody státní podnik v nádržích i uvolňuje tak, aby získal dostatečný prostor pro zachycení případných povodňových průtoků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down