Povodí Odry díky tání sněhu vylepšuje jakost vody v přehradách

Státní podnik Povodí Odry využívá nynějšího tání sněhu k tomu, aby zlepšil jakost vody v důležitých přehradách, které zásobují obyvatelstvo pitnou vodou. Například nedávno opraveným Žermanickým přivaděčem převádí do přehrady Žermanice na Frýdecko-Místecku čistou horskou vodu z beskydských svahů nad přehradou Morávka. Uvedla to mluvčí podniku Šárka Vlčková.

Žermanický přivaděč tvoří umělé koryto vybudované v 50. letech minulého století. Slouží ke gravitačnímu převodu vody z povodí řeky Morávky do povodí řeky Lučiny, která je přítokem do nádrže Žermanice. Téměř dva kilometry přivaděče Povodí Odry za 115 milionů korun opravilo, protože koryto už bylo ve špatném stavu.
"Ztráty vody, které tam na některých úsecích byly zhruba 40 procent, se minimalizovaly a všechna cenná voda nám doteče do přehrady," řekla Vlčková.
Vodou z tajícího sněhu z hor podnik vylepšuje kvalitu vody v přehradách vždy, když je to možné. V minulých letech ale sněhu na horách bylo málo. "Na rozdíl od loňského roku, kdy sněhové zásoby nebyly vůbec žádné, letos sníh nejenom doplní všechna vodní díla, ale výrazným způsobem pozitivně ovlivní jakost vody v nich," řekla mluvčí.
Současná situace na vodních tocích v kraji je podle ní velmi dobrá a všechny významné vodní nádrže mají vysoký stupeň naplnění, tedy od 78 do 100 procent zásobního prostoru. Přehrady zásobují vodou obyvatelstvo i průmysl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down