29.10.2014 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povodí Odry staví "rybochody".

Státní podnik Povodí Odry zahájil na řece Odře v Ostravě dvě stavby, které usnadní pohyb vodním živočichům. Na jezu u Lhotky buduje speciální "rybochod" a podél Polanského lesa přeskládá balvanité skluzy. Stavby přijdou dohromady téměř na 50 milionů korun, zaplatí je evropské dotace. Za povodí to oznámila Kateřina Šreková. Povodí Odry je správcem vodních toků a děl na území řeky Odry a působí na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.

Vybudování takzvaného rybochodu, speciálního koryta pro ryby, na jezu Lhotka přijde na 30,5 milionu korun. Živočichům umožní migrovat proti proudu řeky. "Jeho délka bude 185 metrů," uvedl investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak. Stavbu budou tvořit tři části, přičemž na výstupním objektu bude stavidlo pro regulaci průtoku.
U Polanského lesa se budou rozebírat nynější balvanité skluzy, které dělníci přeskládají do určitého sklonu. Díky tomu budou skluzy průchodné pro vodní živočichy. Úpravy čekají na několika místech i stěny břehů, které tak získají lepší stabilitu. Janoviak oznámil, že všechny úpravy se co nejvíce přizpůsobí přírodě. "Například kotvení bude zajištěno pomocí dřevní hmoty a budou využity stávající kameny," uvedl. Úpravy budou stát 18 milionů. Obě stavby budou financovány z operačního programu Životní prostředí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down