Povodí Odry v dubnu zahájí modernizaci vodní nádrže Morávka

Státní podnik Povodí Odry v dubnu zahájí modernizaci vodní nádrže Morávka na řece Morávce v Beskydech na Frýdecko-Místecku za téměř 150 milionů korun. Účelem je posílit bezpečnost přehrady, rekonstrukce by měla skončit na podzim 2023. Sdělila to mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Po úpravách by měla být přehrada schopná zvládnout i desetitisíciletou vodu. "Bude se jednat převážně o úpravy železobetonových konstrukcí, zejména přelivu, spadiště, skluzu a zavázání vlnolamu do masivu Travného," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč. Bezpečnost hráze i dodávka vody budou po celou dobu stavebních prací zajištěny.
Celkem letos Povodí Odry chystá investice za přibližně 390 milionů korun. Přes 220 milionů z toho zaplatí dotace ministerstva zemědělství a necelých 170 milionů korun dá podnik z vlastních zdrojů. "Na opravy vodních děl plánuje podnik z vlastních zdrojů vynaložit kolem 100 milionů korun," uvedla Vlčková. Loni firma uskutečnila investice do vodních nádrží a vodních toků za více než 240 milionů korun.
Povodí Odry pokračuje v přípravě a budování protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy, kde klíčovým prvkem je chystaná stavba přehrady Nové Heřminovy. "Probíhá rekonstrukce jezu na řece Lomné v Jablunkově pro zajištění odběru vody do plicního sanatoria, byla posílena stabilizace podélného profilu řeky Ostravice nad soutokem s Morávkou u Frýdku-Místku pomocí výstavby balvanitého skluzu a dokončuje se rekonstrukce hrazenářských prací na bystřině Mohelnici v Beskydech," uvedl Tkáč. Letos začne například i rekonstrukce levobřežní hráze kolem řeky Ostravice v Paskově.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down