Povodí Ohře nezvýší skokově cenu za povrchovou vodu

Povodí Ohře nezvýší skokově cenu za odběr povrchové vody. Podnik věří ve státní podporu výroby obnovitelné elektrické energie, kterou cenu dotuje. Zdražení od roku 2017 tak nebude o avizovanou korunu za metr krychlový, ale zřejmě zhruba o 23 haléřů. Informoval o tom mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Cena za odběr povrchové vody je nyní 4,69 koruny za metr krychlový.

Elektrickou energii povodí vyrábí ve vodních elektrárnách. "Podpora výroby elektrické energie má přímý dopad na výši ceny povrchové vody. Oprávněné náklady na správu povodí a správu vodních toků převyšují tržby za odebranou povrchovou vodu. Rozdíl je hrazen z přijaté podpory obnovitelných zdrojů energie," vysvětlil Svejkovský. Přiznání podpory výroby obnovitelné elektrické energie není podle Svejkovského zatím zcela vyřešeno, ale současný stav umožňuje nezvyšovat skokově cenu povrchové vody na rok 2017. Pokud by podnik dotaci nedostal, znamenalo by to snížení jeho příjmů o 134 milionů korun. Ještě v srpnu Povodí Ohře očekávalo zdražení povrchové vody z nynějších 4,69 koruny za metr krychlový o 20 procent. Podle nového výhledu bude zvýšení ceny obdobné jako v předchozích letech, a to o pět procent.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down