Povodí upravilo Baštýnský potok u Novosedel na Břeclavsku

Povodí Moravy dokončilo úpravy Baštýnského potoka u Novosedel na Břeclavsku, v místě vysadilo i nový lužní les. Zlepší se tím vodní režim záplavové oblasti nivy mezi Baštýnským potokem, železniční tratí a řekou Dyjí. Na webu povodí to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Práce trvaly téměř rok. "Odstranili jsme levobřežní hráz tak, aby se voda mohla rozlévat. Nicméně takto by to byl pouze suchý poldr, to my nechceme. V lokalitě jsme proto vysázeli skladbou bohatý lužní les, v kterém budou růst desítky různých druhů stromů včetně ovocných, aby rozlivy probíhaly do zalesněné části nivy. V průběhu revitalizace Baštýnského potoka jsme navíc vytvořili mokřad s tůní," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Voda by se měla rozlévat mimo zastavěná území. "Až povyrostou vysázené stromy, může revitalizované území zachytit při extrémních situacích až 350 000 metrů krychlových vody. Již dnes se nám zde při běžných zvýšených průtocích rozlévá na ploše téměř tří hektarů více než 50 000 metrů krychlových vody," uvedl Gargulák.
Úpravy Baštýnského potoka vyšly na 18,4 miliony korun. Peníze na investiční akci byly z operačního programu Životní prostředí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down