Povodí Vltavy loni klesl zisk o desítky milionů korun

Státnímu podniku Povodí Vltavy loni klesl zisk o více než 50 milionů na 24,3 milionu korun. Výnosy společnosti byly loni 1,39 miliardy korun a proti roku 2020 se výrazně nezměnily. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Povodí Vltavy spravuje na území 28 708 kilometrů čtverečních téměř 22 000 kilometrů vodních toků. Hospodaří se 114 vodními nádržemi, stará se o 21 plavebních komor na Vltavské vodní cestě, o 354 jezů a 21 malých vodních elektráren.

Vodní elektrárny provozované společností vyrobily loni 102,5 gigawatthodiny elektrické energie. Firma podle výroční zprávy vyrobila o 15 procent více energie, než se očekávalo.

Společnost loni vynaložila meziročně o 70 procent více finančních prostředků na investiční výstavbu, celkem 566 milionů korun. V roce 2020 investovala 328 milionů Kč. Na údržbu a opravy v roce 2021 společnost vynaložila 271,4 milionu korun.

Za jednu z nejvýznamnějších událostí loňského roku podnik považuje začátek stavby doplňkového bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Přeliv by se měl stavět do roku 2026 a bude stát 1,78 miliardy korun. Podle vedení společnosti jde o největší vodohospodářskou stavbu současnosti a největší investici v historii podniku. Stavba by se měla naplno rozběhnout letos. Na přehradě by měl být uvedený do provozu nový lodní výtah pro sportovní plavidla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down