Povodně výši letošní úrody neohrozí

Povodně zemědělcům způsobily škody podle odhadů Agrární komory ČR zhruba za dvě stě milionů korun. Poškozeno bylo asi 40 000 hektarů zemědělské půdy, 500 hektarů bylo zcela zničeno. Informoval o tom viceprezident komory Jindřich Šnejdrla. Výši letošní úrody by však vodní živel neměl podle něj výrazně ovlivnit. Rolníci obdělávají kolem 3,5 milionu hektarů půdy, z toho zasaženo povodněmi bylo více než procento.

Ústřední povodňová komise odhaduje škody, které způsobily v uplynulých dnech záplavy na jihu Čech a na severní a střední Moravě, na částku přesahující 5,6 miliardy korun.
Přesná čísla o škodách zatím nemá k dispozici ministerstvo zemdělství, které je také také monitoruje. Podle mluvčího úřadu Petra Vorlíčka bude možné škody na plodinách určit až po opadnutí vody, v některých případech i delší čas po něm. Vsledky monitoringu by mohly být známy počátkem příštího týdne, dodal Vorlíček.
Koordinaci pro placení náhrad za škody vzniklé při povodni má podle Vorlíčka na starosti ministerstvo financí. Přesto bude ministerstvo zemědělství zdroje finančních prostředků pro kompenzaci škod způsobených povodněmi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *