Povolování části přípravků na ochranu rostlin bude zřejmě snazší

Označování přípravků na ochranu rostlin čárovými kódy kvůli ochraně proti falzům Sněmovna zřejmě schválí se zjednodušením povolování některých z těchto prostředků. Přijetí pozměňovacího návrhu Josefa Kotta (ANO) k vládní novele rostlinolékařského zákona, který to předpokládá,  plénu doporučil zemědělský výbor.

Zjednodušené povolování by se týkalo těch přípravků na ochranu rostlin, které byly povoleny podle předpisu EU pro trh jiného členského státu ze zóny, do níž patří i Česko. Vyžadovat u nich vyhodnocení rizik i v ČR je proto podle Kotta bezpředmětné. Komodity ošetřené těmito přípravky se navíc dovážejí a prodávají. Kott také uvedl, že český trh je malý a firmám se zde nevyplatí přípravky registrovat.
Ve falšovaných prodejích pesticidů je Česko nad evropským průměrem. Falzifikáty dovážené do ČR představují podle důvodové zprávy 17,8 procenta z prodejů za 930 milionů korun. V EU jde o 13,8 procenta.
Údaje o pohybech přípravků po republice se budou zaznamenávat do úložiště dat. Nový systém tak umožní jejich sledování v každém článku distribuce. Úložiště bude spravovat ministerstvo zemědělství.
Systém by měl vést podle důvodové zprávy ke snížení nebezpečí škod na zdraví lidí a zvířat a na životním prostředí, které mohou vzniknout použitím nepovolených přípravků. Měl by zároveň přispět k lepší identifikaci zdrojů znečištění.
Zemědělci by podle novely povinně odevzdávali evidenci použitých přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin elektronicky. Nemuseli by pak odevzdávat výkazy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

 1. 1)Jak chce Pan Kott ovlivnit, aby se firmám vyplatilo přípravky registrovat(v ČR se přípravky povolují, protože téměř vždy (výjimky jsou jen ve veřejném zájmu)žádá o povolení vlastník přípravku.
  2) Vyžadovat vyhodnocení rizik i v ČR je proto podle Kotta bezpředmětné, tento požadavek je v rozporu s právními předpisy EU
  citace z nařízení komise (EU) č. 546/2011:
  "V souladu s článkem 29 nařízení (ES) č. 1107/2009, který kromě jiného stanoví, že členské státy musí vzít v úvahu všechny běžné okolnosti, za nichž může být přípravek na ochranu rostlin použit, a také důsledky jeho použití, členské státy zajistí, aby provedená hodnocení vzala v úvahu konkrétní navržené podmínky použití, a zejména účel použití, dávku, způsob, četnost a termíny aplikací a povahu a složení přípravku.
  Musí být ke každé žádosti o povolení přiloženo posouzení rizik, v němž je zohledněn nejnepříznivější případ potenciální expozice spotřebitelů v dotčeném členském státě při dodržení správné zemědělské praxe.
  Pravděpodobně jste nepřesně citovali pana Kotta nebo pan Kott neví nic o hodnocení.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down