Ministerstvo životního prostředí hodlá předložit vládě nařízení, kterým zpřísní tři roky staré limity pro znečištění povrchových vod. Více pozornosti budou vodohospodáři sledovat vypouštění nebezpečných a zvláště nebezpečných látek. Úřad tak reaguje na požadavky Evropské unie. Kvůli vysokým nákladům vyjednalo pro tuto oblast ministerstvo v Bruselu přechodné období do roku 2010.
Aby vyhověly novým podmínkám, budou muset průmyslové podniky investovat podle propočtů, zveřejněných na internetových stránkách úřadu, do ochrany vod 224 miliónů korun.
Větší obce, které už čistírny odpadních vod mají, se budou
muset vyrovnat se snižováním fosforu a dusíku ve vypouštěných vodách a menší obce si budou muset čistírny pořídit. Do roku 2010 by to mělo komunální sféru stát 98 miliard korun, přičemž část těchto investičních akcí podpoří Evropská unie a část bude dotována z financí Státního fondu životního prostředí.
Kvalitu vod na zhruba třetině českých a moravských toků bude stát bedlivěji kontrolovat, aby zajistil dobré podmínky pro život a chov ryb. Na těchto úsecích bude kontrolován tucet chemických a fyzikálních ukazatelů kvality, z nichž osm bude závazných.
Protože síť monitorovacích stanic není úplná, bude muset být
dobudována. Ministerstvo životního prostředí počítá s 90 až 100 monitorovacích míst.
Již v současnosti Český hydrometeorologický ústav, Zemědělská vodohospodářská správa a podniky Povodí běžně sledují například teplotu vody, kyselost, množství rozpuštěného kyslíku a koncentrace amoniaku ve vodách. Do budoucna by měly sledovat také chlor, kolísání koncentrace kyslíku mezi dnem a nocí či relativní oteplení vody. Směrnice EU, kterou nařízení kopíruje, vyžaduje také, aby byla sledována pachuť rybího masa ukazující na kontaminaci ryb ropnými látkami a fenoly.
Úřady kvůli kontrole rozdělily chráněné vody do dvou
kategorií, a to vod lososových a kaprových. Celkem 25 000
kilometrů chráněných vod rozparcelovaly na 131 úseků vod
kaprových a 173 vod lososových.