Požadují zrušení zákazu prodeje lihovin

Slovenští importéři alkoholu spolu s českou Unii výrobců a dovozců lihovin (UVDL) požadují od slovenské vlády uvolnění prodeje českých lihovin na Slovensku. Jejich dovoz a distribuci Bratislava před více než dvěma týdny zakázala po sérii často smrtelných otrav metanolem v Česku. Opatření hodlá zmírnit až po vrácení všech nynějších zásob nápojů výrobcům do Česka. Česká Potravinářská komora pohrozila Slovensku mezinárodní arbitráží.

Slovenští importéři a UVDL chtějí, aby na Slovensku podobně jako v Česku byl povolen prodej lihovin vyrobených v ČR do konce minulého roku bez omezení a u novější produkce po předložení certifikátu původu. Hodlají také spustit internetovou stránku, na které si Slováci budou moci zkontrolovat původ tvrdého alkoholu. V Česku už takový web funguje.
Slovenské úřady odmítly v tomto týdnu uvolnit distribuci českých lihovin a obsahem alkoholu od 20 procent. Ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek to odůvodnil kromě jiného tím, že v Česku se po zmírnění prohibice vyskytly nové případy otrav metylalkoholem.
Jahnátek chce, aby před obnovením prodeje českého alkoholu byly všechny zásoby lihovin vyrobených v ČR, odhadem dva miliony litrů, staženy ze skladů a prodejen na Slovensku a vráceny likérkám. Distributoři alkoholu a prodejci to pokládají za technicky nerealizovatelné řešení. S takovým postupem navíc nepočítá ani slovenská legislativa upravující daň z lihu. „Zdravotní bezpečnost umíme prokázat bez toho, aby bylo zboží vráceno zpět. Předseda sekce importérů lihovin u slovenského Svazu obchodu a cestovního ruchu Roman Pócs poznamenal, že to pokládá za neodůvodněné opatření.
Podobně se vyjádřil prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman, podle kterého slovenské státní orgány podlehly lobby tamních likérek. „Nucený odsun ze slovenského trhu by způsobil českým firmám velké škody. Pokud by k tomu skutečně došlo, budeme je vymáhat v rámci mezinárodní arbitráže,“ řekl Toman. Slovenští obchodníci by podle něj mohli své dodatečné náklady na vracení lihovin zpět do Česka požadovat po slovenské vládě. Zpětný přesun lihovin do Česka by podle Tomana byl velmi obtížný, protože produkty jsou až u stovek odběratelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *