30.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Požárů v lesích letos přibylo

Za první polovinu letošního roku zaznamenali lesníci na celém území republiky celkem 575 požárů, při nichž shořelo 272 hektarů lesa. Agroweb o tom informoval Ondřej Veselý, z odboru komunikace ministerstva zemědělství.

"Číslo se zdá velmi vysoké, ale odrážejí se v něm klimatické podmínky letošního roku a v dlouhodobém průměru se nejedná o nijak extrémní údaj," vysvětlil Veselý s tím, že loni sice za stejné období vzplálo v lesích jen 20 požárů, které zničily 95 hektarů. Loňský rok ale byl, jak zdůraznil, velmi deštivý, a proto bylo požárů neobvykle málo.
Na intenzitu lesního požáru a možnosti jeho hašení má podle Veselého vliv několik faktorů. Je to zejména jeho druh. Při pozemním požáru hoří buřeň, křoviny a nízké mladé porosty. Tento požár přechází v korunový. Při hoření korun stromů se vlivem turbulencí vznikajících rozdílem teplot nasává teplý vzduch směrem vzhůru, vzrůstá rychlost proudění, a tím se oheň rychle šíří na velké plochy lesa. I po na první pohled viditelném uhašení ohně se v lese často stává, že se plameny nečekaně znovu objeví. Je to většinou kvůli pozemnímu požáru, který se šíří kořeny a vrstvou hrabanky a závisí na tloušťce této vrstvy, jejím složení a vlhkosti. Významným činitelem je podle Veselého konfigurace terénu, která má vliv na rozvoj a směr šíření požáru a může omezovat přístup hasičským jednotkám a jejich technice. Podstatná je také druhová a věková skladba lesa. "Rychleji a intenzivněji hoří mladé jehličnaté porosty," konstatoval Veselý s tím, že to všechno je třeba vzít v úvahu a určit priority směru nástupu hasební techniky tak, aby se co nejvíce zabránilo škodám na dřevinách a lesním prostředí.
V závěru uplynulého týdne začala fungovat letecká hasičská služba v lesích financovaná ministerstvem zemědělství. Bude ji zajišťovat firma Surmet, s. r. o., která vítězně vyšla z výběrového řízení ministerstva. Bude hlídkovat nad lesními porosty, kromě těch, které spadají do působnosti ministerstva životního prostředí a ministerstva obrany, a také zasahovat při hašení případných požárů v nich.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down