25.05.2009 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkové úpravy jsou stále na začátku

Komplexní pozemkové úpravy jsou i po téměř 20 letech stále provedeny na minimální rozloze. Jsme teprve v pětině naší práce, která stále nekončí, řekl vrchní ředitel Ústředního pozemkového úřadu Jaroslav Vítek na semináři, který se k tomuto tématu konal za velké účasti především představitelů veřejné správy minulý týden v Senátu v Praze. Další postup v jejich realizaci bude záležet na finančních prostředcích, vyčleněných pro tento účel.

Vítek připomněl, že pozemkové úpravy mají pomoci obnovit kolektivizací ztracený vztah lidí k zemědělské půdě a krajině a upřesnit majetkové vztahy k půdě. V jejich rámci jsou obnovovány i polní cesty a zeleň v krajině, čímž se omezuje půdní eroze, která každoročně způsobuje mnohamilionové škody. Celkové náklady na projekty svázané s pozemkovými úpravami přitom od roku 1991, kdy se začaly realizovat, až do konce minulého roku činily kolem 15,3 miliardy korun. Z toho téměř 11 miliard korun bylo čerpáno ze státního rozpočtu. V letech 2007 až 2013 má provádění pozemkových úprav podpořit více než pět miliard korun z prostředků Evropské unie. V současnosti jsou podle Vítka závazkovány projekty ve výši 2,206 miliardy korun a čerpáno předfinancování 354 milionů korun. Na zbývající čtyři kola podávání žádostí zbývá 3,134 miliardy korun, což by znamenalo 784 milionů na kolo. Bude-li přesunuto 750 milionů korun do osy IV. Na podporu tzv. místních akčních skupin (MAS), budou kráceny čtyři alokace, každá o čtvrtinu, vyčíslil Vítek. Bývalý ministr zemědělství a současný poslanec Petr Gandalovič totiž krátce před skončením svého mandátu ještě prosadil přesun 750 milionů korun, určených na pozemkové úpravy, na podporu MAS. Tento přesun však kritizovala Agrární komora ČR, která usilovala o převod těchto prostředků ve prospěch mléčného skotu. „Byl jsem ve velmi obtížné situaci. Zájem o podporu v rámci programu Leader ze strany obcí byl tak veliký, že mi bylo líto nepodpořit lidi, kteří věnovali tolik času a energie na zpracování svých projektů,“ vysvětlil Gandalovič na semináři. Podle svých slov také došel k závěru, že pokud bude podpořeno více MAS, zefektivní se i provádění pozemkových úprav. Ministr zemědělství Jakub Šebesta považuje podle svého mluvčího Petra Vorlíčka pozemkové úpravy za důležité. Nicméně v dnešní době, kdy se nacházíme v krizi, tak právě toto opatření je podle něj oblastí, z níž je možno přesouvat peníze do sektorů, které více hoří. Koupě nového vozu je potřebná, ale pokud vám padá střecha nad hlavou, tak její oprava je určitě nutnější, připodobnil podle Vorlíčka ministr. Předsedkyně Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Ludmila Müllerová poznamenala, že pozemkové úpravy jsou předpokladem pro územní plánování obcí. „Vedou znovu k zpřehlednění majetkových vztahů, návrat vlastníků k jejich majetku i zvýšení ekologické stability,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák. Neudržované a nerespektované vlastnictví způsobilo to, že původní vlastnické parcely dosud evidované v Katastru nemovitostí ČR neodpovídají skutečnému stavu věcí. První místopředseda Spolku pro obnovu venkova Jiří Źák doplnil, že převod peněz na podporu MAS považuje za velkou šanci pro venkov. Někdy jediným řešením neuspořádaného stavu v katastru jsou pozemkové úpravy a je třeba do nich zapojit co nejvíce lidí, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down