21.07.2008 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkový fond bude vymáhat dluhy

Pozemkový fond ČR začal vymáhat dluhy za pronájem pozemků, které zemědělci dlouhodobě užívají, aniž by na ně měli s fondem smlouvy a platili nájem. Informuje o tom poslední číslo týdeníku Euro.

Státu takto 15 let utíkaly peníze asi z 20 tisíc hektarů; celkovou sumu odhaduje Euro na 100 milionů korun.
Podle mluvčího fondu Michala Bureše by se díky nynější aktivitě mohl zvýšit letošní rozpočet fondu zhruba o 30 milionů. Euro však upozorňuje, že zemědělci se do placení starých dluhů nehrnou. "Není naší vinou, že stát měl v pozemcích nepořádek. Jsme ochotni nájemné zaplatit, ale maximálně tři roky nazpátek," řekl šéf agrární komory ze znojemského okresu Jiří Holík.
Právě znojemský okres patří k těm, kde PF dohledal nejvíce smluvně nepodchycených zemědělských ploch. Například zemědělské družstvo Hodonice má uhradit kolem 800 tisíc korun, Agrodružstvo Vrbovec více než půl milionu korun. Zemědělci se obvykle brání tím, že pohledávky jsou po třech letech promlčené.
S tím však nesouhlasí zástupci fondu. "Občanský zákoník říká, že žádný majetek nesmí být užíván zadarmo," řekl předseda výkonného výboru PF Pavel Brandl. Na každého, kdo dluhy z minulých let nezaplatí, prý bude fond pohlížet jako na dlužníka. To by pro dotyčného mohlo mít závažné důsledky. Ztratil by například možnost nakupovat státní půdu za výhodných podmínek a přišel by také o některé dotace.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down