Poslanecká sněmovna nedávno odsouhlasila další převod financí z Pozemkového fondu ČR (PF) na podporu krav bez tržní produkce mléka, včelařů a na pozemkové úpravy. Zemědělcům poškozeným suchem, odpustil fond nájem. Objevují se návrhy, že PF by měl figurovat i při vyplácení náhrad osobám oprávněným na základě zákona č. 42/1992 Sb., o transformaci družstev. Zároveň se však neodbytně vtírá otázka, zda fond bude mít dostatek prostředků, aby mohl všechny tyto požadavky uspokojit.
„O našem rozpočtu rozhoduje v konečném znění Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR,“ uvedl předseda fondu Josef Miškovský. Jak poznamenal, na zářijovém jednání prezidia PF byl fond vyzván, aby navrhnul cesty, které v budoucnu povedou k jeho samofinancování. „V případě, že výdaje budou vyšší než příjmy, potom máme dvě možnosti, a to buď získat peníze z Fondu národního majetku, nebo by se musela změnit některá zákonná opatření tak, aby se příjmy PF zvýšily.
Otázkou budoucího financování PF se bude zabývat i jeho dozorčí rada. Jsme v situaci, kdy poslancům musíme sdělit, že další využívání prostředků fondu bude obtížné nebo bude možné pouze tehdy, budou-li vědět, jakým způsobem se v budoucnu do PF peníze dostanou,“ vysvětlil Miškovský. Pokud jde o novelu transformačního zákona, na to, s čím její návrh počítá, nebude podle něj mít PF prostředky. Nároky oprávněných osob se odhadují na 15 až 20 miliard korun. Uvažuje se o dluhopisech PF splatných za dva, pět a deset let. To znamená, že už za dva roky by musel fond mít pět miliard korun, což jak předseda uvedl, není pravděpodobné.
Z výsledků prvního kola prodeje státní půdy je navíc podle něj zřejmé, že o půdu zemědělci příliš zájem nemají a příjem z jejího prodeje bude proto patrně nižší než se očekávalo. „Domnívám se, že je to tím, že fond může půdu prodávat pouze za vyhláškovou cenu platnou ke dni převodu. I když jsou podmínky prodeje vzhledem k třicetiletému bezúročnému splátkovému režimu výhodné, je podle mého názoru vyhlášková cena zemědělské půdy pro zemědělské účely daleko vyšší než její reálná cena tržní,“ poznamenal předseda.
Administraci kolem dluhopisů by podle Miškovského fond, přestože by šlo o obrovskou práci, zvládl. „Před tím, než Ústavní soud zrušil novelu transformačního zákona, byli jsme na vydání dluhopisů nachystáni. Měli jsme pro oprávněné osoby připravené formuláře, které jsme nechali potvrzovat na družstvech,“ uzavřel Miškovský.