13.04.2007 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkový fond déle

Pozemkový fond ČR by měl fungovat nejméně do roku 2011. Termín jeho zrušení v roce 2009 by vláda měla odsunout. Ministr zemědělství Petr Gandalovič to potvrdil na setkání s farmáři ve Starých Křečanech u Rumburku.

Podle něj by fond měl dále pokračovat v privatizaci státní půdy a vypořádání restitučních nároků. Musí se však změnit jeho struktura a řízení. Ministr míní, že současné třístupňové řízení je málo pružné a efektivní. Nejvyšším orgánem fondu je prezidium, které volí poslanecká sněmovna. Jeho činnost řídí v rámci pokynu prezídia výkonný výbor a dohlíží na ni dozorčí rada, volená také poslaneckou sněmovnou. Za vzor nové organizační struktury Gandalovič považuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, v jehož čele je generální ředitel.
Tiskový mluvčí Pozemkového fondu ČR Michal Bureš našemu listu řekl, že fond by jenom uvítal prodloužení své činnosti. Do té doby by stačil odstátnit půdu, která je k odstátnění určena. Podle Bureše tu navíc existuje ze zákona třicetiletý splátkový režim. „Když si dnes koupíte nějaký pozemek, tak ho můžete třicet let bezúročně splácet,“ upřesnil.
Určitý problém vidí ale Bureš ve změně organizační struktury. Ta je dána ze zákona a její změnu by musela projednat vláda a následně i parlament. Pokud by činnost fondu byla ukončena až v roce 2011 či 2012, považoval by to za reálné. Horší situace by ale nastala, jestliže by měla skončit už v roce 2009. „To by se tato změna nestačila ani projednat,“ sdělil s tím, že celá záležitost je běh na dlouhou trať. „Je ale dobré, že se o ní diskutuje,“ dodal.
O materiálu týkajícího se případného posunu ukončení činnosti Pozemkového fondu ČR by měla vláda rozhodnou do konce května.
Pozemkový fond vznikl 1. ledna 1992 a jeho úkolem bylo spravovat státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství. V roce 2004 vláda rozhodla, že ukončí činnost k 31. prosinci 2009.
V současné době fond spravuje ještě asi 400 tisíc hektarů státní zemědělské půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down