Pozemkový fond letos se schodkem

Pozemkový fond by měl letos hospodařit se schodkem 46,7 milionu korun. Původně aktivní bilance se mění v deficitní kvůli převodu půl miliardy korun na pozemkové úpravy. Návrh rozpočtu fondu minulý týden jednohlasně odsouhlasil sněmovní zemědělský výbor.

Příjmy Pozemkového fondu ČR (PF) by podle ministra zemědělství Jana Mládka měly činit 1,555 miliardy korun, výdaje se předpokládají ve výši 1,648 miliardy korun. Do letošního roku si PF převádí ještě 546,4 milionu korun. Do kapitoly ministerstva zemědělství odejde na pozemkové úpravy 500 milionů korun, pokud převod posvětí Poslanecká sněmovna.
Největší příjmy – 960 milionů korun – má mít fond z prodeje státní půdy, který mu vloni přinesl 990 milionů korun. V letošním roce chce prodat zhruba 65 tisíc hektarů půdy. O deset milionů korun nižší než v minulém roce se očekávají výnosy z privatizace, plánované ve výši 250 milionů korun. Z pronájmu majetku státu by měl PF získat 260 milionů korun, což je o 40 milionů méně než vloni.
Ve výdajích jsou hlavní položkou provozní a investiční náklady, pro letošek plánované na 667 milionů oproti loňským téměř 718 milionům korun. Na správu majetku včetně demolic má fond vydat 400 milionů korun. Z těchto peněz hradí třeba údržbu nepronajatých pozemků. K loňskému 31. srpnu jich bylo téměř 10,8 tisíce hektarů, což fond stálo deset milionů korun. Rozsah pozemků, které se nedaří pronajmout, se rok od roku snižuje, v roce 2002 to bylo bezmála 23,6 tisíce hektarů, za jejich udržování fond zaplatil 27,4 milionu korun.
Padesát milionů korun má jít letos na udržování bytového fondu. Podle poslance ODS Jiřího Papeže správa budov a bytů hospodaření PF zbytečně zatěžuje, přitom mu tato činnost nepřísluší. Za vysoký považuje také rozsah pohledávek fondu po lhůtě splatnosti, které k 31. srpnu minulého roku přesáhly dvě miliardy korun. Nová předsedkyně výkonného výboru PF Jiřina Böhmová poslancům řekla, že řešení pohledávek chápe jako důležitý úkol pro tento rok. V rozpočtu fondu je na jejich vymáhání a právní zastoupení vyčleněno šedesát milionů korun.
Poslanec ODS Josef Bíža se zajímal o to, zda se sleduje doba, za kterou jsou jednotlivá územní pracoviště PF schopna prodávat státní půdu. „Zatímco někde to trvá tři až čtyři měsíce, jinde mnohem déle,“ konstatoval. Porovnat fungování jednotlivých pracovišť bude podle ministra Mládka dalším velkým úkolem pro předsedkyni Böhmovou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *