Pozemkový úřad letos zvýší pachtovné u zemědělské půdy jen u nových smluv

Pachtovné za pronájem zemědělské půdy ve vlastnictví státu se bude letos zvyšovat jen u nově uzavřených smluv. U zhruba 13 000 smluv na nájem půdy se bude upravovat nájemné příští rok. Původně to mělo být od letošního srpna. Ministerstvo zemědělství o tom informovalo v tiskové zprávě. Nájem zemědělské půdy ve vlastnictví státu spravuje Státní pozemkový úřad (SPÚ), který o zvyšování pachtovného informoval koncem července.

Nově se má za nájem zemědělské půdy platit 5,8 procenta z průměrné ceny, doposud to od roku 2014 bylo 2,2 procenta. Podle pozemkového úřadu by to mělo přinést do státního rozpočtu až 200 milionů korun ročně.

Zvyšování pachtovného

Podle ministerstva se na odkladu zvyšování pachtovného domluvil šéf resortu Marek Výborný s ředitelem SPÚ Martinem Vrbou. "Navýšení pachtovného se nešťastně sešlo s ohlášeným navýšením daně z nemovitosti, které na zemědělce dopadne. Proto jsem se dohodl s ředitelem Státního pozemkového úřadu, že navýšená cena za pacht půdy se v tuto chvíli týká jen nově uzavíraných pachtovních smluv. Ty stávající začneme aktualizovat až v příštím roce, tak, abychom minimalizovali okamžité dopady na zemědělce. Současně budeme jednat o tom, aby systém pachtovného byl maximálně spravedlivý," uvedl Výborný.
Daň z nemovitosti má růst podle vládního plánu na ozdravené veřejných financí, který oznámil kabinet v květnu. Zvýšit by se mohla až na dvojnásobek, což kritizují nevládní zemědělské organizace.
Pozemkový úřad při výpočtu pachtovného vychází z platné vyhlášky ministerstva zemědělství, která stanovuje průměrné ceny zemědělských pozemků pro jednotlivá katastrální území. Stanovuje se podle ní také daň z nemovitosti. Podle společnosti farmy.cz, která vydává zprávy o trhu s půdou, se loni vyhlášená cena pohybovala od 1,15 do 19,08 Kč na metr čtvereční, průměrná cena v ČR byla zhruba sedm Kč. Průměrná tržní cena zemědělské půdy byla 33,4 koruny za metr čtvereční.

Růst ven zemědělské půdy

Půda - čertvě zorané pole

Důvodem pro zvyšování pachtovného je hlavně výrazný růst cen zemědělské půdy, protože současná cena podle úřadu již neodpovídala ekonomickým podmínkám v zemědělském sektoru. SPÚ již dříve uvedl, že podle zákona musí postupovat tak, aby nepoškozoval majetek státu nebo nesnižovat hodnotu výnosů ze státního majetku. Nově stanovený koeficient pro výpočet pachtovného stanovil úřad na základě analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Úřad bude v první fázi aktualizovat smlouvy s ročním nájemným nebo pachtovným nad 500 korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down